Kamińska nieobecna, Suski poirytowany

„Wygląda to na umyślny bojkot”

Agnieszka Kamińska

Prezes Polskiego Radia po raz kolejny nie pojawiła się na posiedzeniu rady programowej. Zirytowało to jej szefa Marka Suskiego, który zagroził rezygnacją. Zasiadający w radzie programowej Jan Ordyński twierdzi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że możemy mieć do czynienia z umyślnym bojkotem ze strony Agnieszki Kamińskiej.

Ordyński twierdzi, że poseł Suski od dawna chciał rozmowy z szefową Polskiego Radia. – Suski już kilka razy upominał się o jej obecność. Bez skutku. Rzeczywiście wygląda to na umyślne bojkotowanie rady. Z poprzednimi prezesami – Sobalą i Rogoyskim – nie było takiego problemu. Merytorycznie uczestniczyli w obradach – wspomina w rozmowie z Wirtualnemedia.pl. Suski nie komentuje ostatniego posiedzenia.

Suski odejdzie z rady programowej?

Zdaniem członka rady programowej, współpraca z jednoosobowym zarządem Polskiego Radia nie przebiega dobrze – Do poniedziałku rada nie dostała też – są już realizowane – jesiennych ramówek anten, mimo upominania się o nie na poprzednich spotkaniach. Przedstawianie ramówek w trakcie ich realizacji jest absurdem, bo ewentualne opinie i uwagi w takiej sytuacji rada może kierować na przysłowiowy Berdyczów – zauważa Ordyński.

Miało to zirytować wiceszefa klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. – Rozwojem wypadków mocno zdenerwował się Suski. Ostro skrytykował Kamińską i oświadczył, że rozważa swoją rezygnację. Suski wytknął też ostatnie informacje o fatalnej słuchalności Jedynki i Trójki. To był koniec – twierdzi Ordyński. Po obradach odbyło się uroczyste wręczenie dorocznej nagrody rady programowej. Jej laureatem, za rok 2021, został Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Poseł PiS nie raz krytykował Kamińską

W lutym br. Rada Mediów Narodowych zdecydowała, że Agnieszka Kamińska będzie dalej kierować Polskim Radiem. Zdaniem ówczesnego członka RMN Juliusza Brauna, prezes chwaliła się swoją dotychczasową pracą. – Pani prezes Kamińska wygłosiła dłuższe expose na temat swoich wielkich sukcesów. Wśród planów na bieżący rok na pierwszym miejscu wymieniła temat odbudowy pałacu Saskiego. Joanna Lichocka wygłosiła wielką pochwałę dotychczasowej działalności Agnieszki Kamińskiej – relacjonował Braun.

– Nie są mi znane sukcesy pani prezes Agnieszki Kamińskiej. Polskie Radio jest w zapaści, a jedną z osób, które są temu winne jest właśnie pani prezes. To zła wiadomość dla słuchaczy Polskiego Radia. Dziś RMN wzięła na siebie winę za fatalne wyniki w Polskim Radiu – komentował w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Suski.

Kierowana przez niego Rada Programowa już w czerwcu ub.r. odrzuciła m.in. sprawozdanie w sprawie realizacji misji przez tego nadawcę publicznego. – W Polskim Radiu jest od dłuższego czasu kryzys. Jest bardzo duży spadek dochodów z reklam. Jest bardzo zła sytuacja w Trójce, wciąż nie ma dyrektora Programu 3. W ciągu roku trzykrotnie zmieniali się dyrektorzy. W Polskim Radiu nie dzieje się dobrze. Wyrazem jest mniejsza ilość programów. Radio nie radzi sobie ze znalezieniem pomysłu na Trójkę. Mamy katastrofalny spadek słuchalności. Pani prezes nie przedstawiła wizji wyjścia z tej sytuacji. Większość członków rady programowej albo się wstrzymała albo była przeciw. Były tylko dwa głosy za przyjęciem tego sprawozdania – mówił nam wówczas Suski.

Z badania Radio Track Kantar Polska wynika, że od czerwca do sierpnia 2022 roku Trójka miała 1,6 proc. udziału w rynku (w tym samym okresie ub.r. było to 1,8 proc.), a Jedynka 4,7 proc. (przed rokiem 5,1 proc.).