PAP poszukuje starych zdjęć i pocztówek do swojego archiwum

Archiwum fotograficzne Polskiej Agencji Prasowej jest jednym z największych wśród archiwów fotografii prasowych w Europie. Liczy ponad 18 mln zdjęć

Polska Agencja Prasowa poszukuje kolekcji starych zdjęć i pocztówek. Mają one uzupełnić zbiory archiwum PAP.

Archiwum fotograficzne Polskiej Agencji Prasowej ogłasza na głównej stronie pap.pl: „Jeżeli posiadają Państwo stare pocztówki, archiwalne zdjęcia lub informacje o źródłach i możliwościach ich pozyskania, to serdecznie zapraszamy do kontaktu”.

PAP poszukuje dawnych zdjęć wydarzeń, ulic i architektury

– Oczywiście nie chodzi nam o zdjęcia rodzinne, raczej o wydarzenia, dawne zdjęcia ulic czy architektury w Polsce – mówi Katarzyna Lieprecht z archiwum PAP. – I poszukujemy nie tylko kolekcji, ale również pojedynczych zdjęć lub pocztówek – dodaje.

Zdjęcia zostaną zeskanowane, udokumentowane i opisane, a następnie zwrócone właścicielowi, który zachowa do nich prawa. Na ich późniejszą publikację PAP będzie udzielał licencji na zasadach ustalonych z właścicielem. W przypadku zakupienia zdjęć – właścicielem praw do fotografii będzie agencja.

Pracownicy archiwum PAP poszukują starych fotografii także na giełdach staroci i w internecie. Ich ceny zaczynają się od kilku złotych, ale unikatowe zdjęcia znanych postaci czy wydarzeń, sygnowane nazwiskiem autora, mogą osiągać wartość kilkuset złotych i więcej.

– Nasze zbiory papierowe i negatywy przechowujemy w Narodowym Archiwum Cyfrowym, w Stowarzyszeniu Archiwistów Polskich i we własnych pomieszczeniach – mówi Katarzyna Lieprecht. – Oczywiście zapewniamy przechowywanym zbiorom odpowiednie warunki, temperaturę i wilgotność powietrza. Wszystkie zbiory są też skatalogowane i opisane – dodaje.