Krystyna Bochenek upamiętniona w Galerii Artystycznej Katowic

Krystyna Bochenek upamiętniona w Galerii Artystycznej Katowic

Popiersie wybitnej dziennikarki, propagatorki języka polskiego i wicemarszałek Senatu RP Krystyny Bochenek zostało w czwartek odsłonięte w plenerowej Galerii Artystycznej Katowic, obok podobizn innych znanych postaci związanych z tym miastem.

Rzeźby osób zasłużonych w dziedzinie kultury odsłaniane są w galerii na Placu Grunwaldzkim, nieopodal Spodka, w kolejne rocznice nadania Katowicom praw miejskich. O tym, kto zostanie upamiętniony w ten sposób, współdecydują w plebiscycie mieszkańcy miasta.

Dzisiaj oddajemy cześć Krystynie Bochenek. Odsłaniając jej popiersie w Galerii Artystycznej naszego miasta oddajemy hołd jej dorobkowi w dziedzinie kultury, ale przede wszystkim jako osobie otwartej na drugiego człowieka

Marcin Krupa, prezydent Katowic

– Imię Krystyny Bochenek nosi Katowice Instytucja Kultury – Katowice Miasto Ogrodów, mamy również piękny mural z jej wizerunkiem, a od dzisiaj, tuż obok Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Jerzego Dudy-Gracza czy Kazimierza Kutza – w Galerii Artystycznej – Krystyna Bochenek także ma swoje miejsce – dodał.

Krystyna Bochenek, z domu Neuman, urodziła się w 1953 roku w Stalinogrodzie – taką nazwę narzucono Katowicom po śmierci Stalina. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące w Katowicach, a następnie studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Od 1976 była dziennikarką Polskiego Radia Katowice. Przez wiele lat współpracowała też z prasą i telewizją. Zajmowała się upowszechnianiem kultury języka polskiego i popularyzacją zdrowia. Była inicjatorką „Ogólnopolskiego Dyktanda” – największej w kraju i organizowanej także poza jego granicami imprezy promującej język polski, gali „Ambasador Polszczyzny”, a także współinicjatorką Metropolitalnego Święta Rodziny.

Była animatorką licznych wydarzeń medialnych i akcji charytatywnych na Śląsku, w tym kwesty „Mamo nie płacz” (1992) na rzecz ratowania Oddziału Hematologii Dziecięcej w Zabrzu, promowała m.in. krwiodawstwo i badania profilaktyczne kobiet. Była inicjatorką cyklicznej imprezy „Zjazd Krystyn” – dorocznego zgromadzenia imienniczek, pozwalającego setkom kobiet poznawać odległe zakątki Polski. Jako autorka i współautorka opublikowała trzy książki: „X jubileuszowe Dyktando”, „Chirurdzy i detektywi” oraz „Jak Krystyna z Krystyną”.

Wchodziła w skład Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk (w tym jako przewodnicząca Komisji Języka w Mediach). Była inicjatorką uchwały w sprawie ustanowienia przez Senat RP roku 2006 Rokiem Języka Polskiego. Była senatorem V, VI i VII kadencji (2004-2010) oraz wicemarszałkiem Senatu VII kadencji.

Zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Została pochowana na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach. Pośmiertnie odznaczono ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Autorką popiersia Krystyny Bochenek jest Katarzyna Fober, od 2011 roku pracująca na stanowisku asystentki i wykładowcy w pracowni Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

W poprzednich latach w Galerii Artystycznej Katowic uhonorowano m.in. aktorów Aleksandrę Śląską i Zbyszka Cybulskiego, malarzy Jerzego Dudę-Gracza i Teofila Ociepkę, kompozytorów Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego, pisarza Alfreda Szklarskiego, czy reżysera Kazimierza Kutza.