
Zgodnie ze statutem Telewizji Polskiej dyrektorów oddziałów terenowych TVP powołuje zarząd Telewizji Polskiej za zgodą Rady Mediów Narodowych. W praktyce jednak zarząd zwykle najpierw wyznacza pełniącego obowiązki dyrektora, do czego nie potrzebuje zgody RMN, i dopiero występuje do Rady Mediów Narodowych o pozwolenie na jego formalne powołanie. Obecnie zarząd TVP jest jednoosobowy i tworzy go prezes Mateusz Matyszkowicz. Wcześniej w jego skład wchodziły dwie osoby – prezes Jacek Kurski i członek zarządu Mateusz Matyszkowicz.
Były prezes TVP Jacek Kurski wielokrotnie deklarował, że ośrodki regionalne leżą mu na sercu. Kilka razy wypowiadał się w mediach (m.in. przy okazji uzasadniania konieczności budowania nowych siedzib oddziałów), że wzmocnienie lokalnego przekazu TVP jest konieczne, głównie w kontekście najbliższych wyborów samorządowych. Dążył też do umieszczenia kanałów TVP 3 na trzeciej pozycji na listach wszystkich polskich operatorów, co spotkało się z ich zdecydowanym sprzeciwem. Chciał również, żeby platformy satelitarne na własny koszt nadawały sygnał wszystkich 16 wersji TVP 3 (obecnie, zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, mają w ofercie tylko TVP 3 Warszawa).
Ośrodki same nie sfinansowałyby takiej emisji, bo nie zarabiają wiele na reklamach. Dlatego ich wyniki finansowe nie są najlepsze. W 2020 roku po interpelacji posła Tomasza Kostusia z klubu Koalicji Obywatelskiej wypłynęło zestawienie wyników oddziałów. 12 na 16 ośrodków zanotowało straty za 2019 rok. Największe miał TVP Warszawa: ponad 10 mln zł; oddział gdański – 3,3 mln zł i opolski – 2,5 mln straty.
Ostatnia zmiana personalna w ośrodkach regionalnych zaszła całkiem niedawno w Warszawie. To tam kilka dni temu Jarosław Olechowski zastąpił Pawła Gajewskiego. Zaczął też odpowiadać za pasmo wspólne TVP 3. Olechowski to wierny uczeń Jacka Kurskiego. Jako szef „Wiadomości” i dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej autoryzował wszystkie propagandowe przekazy, jakie pojawiały się w tym programie. Olechowski z Kurskim wraz ze swoimi małżonkami pląsali też na galerii opolskiego amfiteatru w czasie Festiwalu Piosenki Polskiej, dlatego powszechnie uważa się, że łączy ich także relacja towarzyska, a nie tylko zawodowa. Olechowski, zanim przejął szefowanie w „Wiadomościach”, był zwykłym reporterem TVP – zawdzięcza więc Kurskiemu niemal całą karierę. Nasi rozmówcy uważają, że może zostać zepchnięty do ośrodka warszawskiego, a kierowanie TAI przejmie ktoś inny.
– Dni Olechowskiego na stanowisku szefa TAI są raczej policzone – przyznaje osoba, która zna sytuację wewnątrz TVP.
Robert Kwiatkowski, członek Rady Mediów Narodowych i poseł koła PPS, a w przeszłości prezes TVP, właśnie w zmianie dyrektora TVP 3 Warszawa na Olechowskiego upatruje wyjaśnienia tajemniczej dymisji Kurskiego. – Jednym z jej powodów może być wojna między Prawem i Sprawiedliwością a Solidarną Polską – stwierdza Robert Kwiatkowski.
Jak dodaje, jedna z wersji mówi, że politycy Solidarnej Polski za swobodnie czuli się w programach i kadrach TVP, więc przed wyborami postanowiono zrobić z tym porządek. – Jak pamiętamy, prezes Jarosław Kaczyński ciężko przeżył pojawienie się kilkunastu posłów Solidarnej Polski w Sejmie obecnej kadencji. Jeśli więc Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry miała w ośrodkach jakąś istotną reprezentację, to spodziewałbym się teraz tam zmian personalnych – opisuje Kwiatkowski.
Tę wersję potwierdza jeden z byłych pracowników TVP. – Przed wyborami nie zapraszaliśmy już polityków PiS, a głównie Solidarnej Polski, podpisując ich Zjednoczona Prawica. To po prostu była telewizja Ziobry, a nie Kaczyńskiego, ale jak widać, cierpliwość prezesa się skończyła – opowiada.
Interesującym ruchem w regionalnych ośrodkach TVP było mianowanie w sierpniu na szefa łódzkiego oddziału Marcina Szypszaka. Zanim usiadł w fotelu dyrektora, był wicedyrektorem TVP 3 – a więc zastępcą odwołanego Pawła Gajewskiego – ale też oddanym propagandzie reporterem TVP. To on wraz z Marcinem Tulickim i Maciejem Sawickim zeznawał w sądzie w sprawie swoich materiałów w „Wiadomościach” z 2019 roku (po zabójstwie Pawła Adamowicza) na temat protestów pod siedzibą telewizji, w których piętnowali demonstrantów. To może uwierać Mateusza Matyszkowicza.
– Szypszak jest jedną z osób, która zapewne pożegna się ze stanowiskiem. Mówi się, że to właśnie jego powołanie mogło przelać czarę goryczy i w efekcie pozbawić stanowiska Jacka Kurskiego – opisuje osoba, która zna sytuację wewnątrz TVP. – Tym bardziej że plotkowało się, iż Kurski planował już kolejne zmiany personalne w ośrodkach – dodaje.
Następną po Szypszaku osobą typowaną do usunięcia ze stanowiska jest szef TVP 3 Opole Łukasz Żygadło, który opolskim ośrodkiem zaczął kierować na początku roku, zastępując Mateusza Magdziarza. W ostatnich latach był publicystą TVP 3 Opole i portali wPolityce.pl i DoRzeczy.pl. – To tzw. żołnierz Ziobry – mówią nasi rozmówcy. Przewidują, że Żygadło się nie utrzyma i przypominają: – Gdy Żygadłę powoływano na stanowisko, pozował do zdjęcia razem z prezesem Jackiem Kurskim.
Łukasz Żygadło, mimo że jest szefem TVP 3 Opole, nie zrezygnował z aktywności jako publicysta. W swoich felietonach, które zamieszcza w „Nowej Trybunie Opolskiej” (Grupa Polska Press), zajmuje się m.in. krytykowaniem posłów opozycji, szefa PO Donalda Tuska lub marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego z klubu KO.
Spać spokojniej mogą szefowie ośrodków w Kielcach i Gorzowie Wielkopolskim. Wiąże się to podobno z trwającymi budowami siedzib ośrodków. Projektantem i wykonawcą nowych bliźniaczych siedzib w tych dwóch miastach jest jedna firma (konsorcjum PBO Śląsk), a łączny koszt tych inwestycji to prawie 30 mln zł. Kierujący TVP 3 Gorzów Wielkopolski Robert Jałowy jest bardzo dumny z gorzowskiej inwestycji, a Przemysław Predygier, szef kieleckiego OTV, ze swadą opowiada o nowoczesnych rozwiązaniach, w jakie zostanie wyposażona siedziba jego ośrodka (m.in. dwa studia i studio plenerowe). Mają dokończyć budowy.
W gronie dyrektorów ośrodków regionalnych są także tacy, którzy nie są kojarzeni wprost z Jackiem Kurskim – pracowali na eksponowanych stanowiskach w TVP, zanim Kurski przejął szefowanie publicznemu nadawcy. To m.in. Maciej Wojciechowski z TVP 3 Katowice, który kierował ośrodkiem już w 2005 roku, a potem został nawet szefem Jedynki (rządzili wtedy w TVP Jan Dworak i Bronisław Wildstein). Podobno Matyszkowicz – mimo że urodził się nieodległym od Katowic Żywcu – na Górnym Śląsku nie ma żadnych swoich faworytów.
Ośrodkami regionalnymi TVP kierują dziś:
TVP 3 Białystok – Eugeniusz Szpakowski,
TVP 3 Bydgoszcz – Michał Rybicki,
TVP 3 Gdańsk – Joanna Strzemieczna-Rozen,
TVP 3 Gorzów Wielkopolski – Robert Jałowy,
TVP 3 Katowice – Maciej Wojciechowski,
TVP 3 Kielce – Przemysław Predygier,
TVP 3 Kraków – Rafał Marek,
TVP 3 Lublin – Ryszard Montusiewicz,
TVP 3 Łódź – Marcin Szypszak,
TVP 3 Olsztyn – Igor Gumiński,
TVP 3 Opole – Łukasz Żygadło,
TVP 3 Poznań – Agata Ławniczak,
TVP 3 Rzeszów – Józef Matusz,
TVP 3 Szczecin – Piotr Dziemiańczuk,
TVP 3 Warszawa – Jarosław Olechowski,
TVP 3 Wrocław – Mirosław Spychalski.