Piotr Jacoń zaapelował do opozycji o zmiany w prawie na rzecz osób LGBT+

Miał też apel do Kościoła

Dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń odbierając we wtorek Nagrodę Wolności Słowa w kategorii Media zaapelował do partii opozycyjnych, mających „plan na naprawę Polski po PiS”, by przygotowały ustawy o uzgodnieniu płci i związkach małżeńskich dla osób jednopłciowych. – Pamiętajcie, że macie parę rzeczy także do naprawienia po sobie – stwierdził Jacoń. Dziennikarz zwrócił się też apelem do Kościoła, „żeby nie przeszkadzał”.

Piotr Jacoń odbierając wyróżnienie podziękował „kobietom, które na co dzień uczą go wolności” – swojej żonie i córkom. – Jest jeszcze ona, stacja matka. Jej też dziękuję, to jest ogromny przywilej móc pracować w TVN24 w takich czasach – powiedział dziennikarz. – Mam apel, ale mam też przypomnienie – mówił dalej, dodając, że „niemal dokładnie siedem lat temu osoby transpłciowe w Polsce i wszystkie ich rodziny straciły możliwość godnego życia w Polsce”.

– Niemal dokładnie siedem lat temu koalicja PO-PSL na końcu swojej kadencji przyjęła ustawę o ustaleniu płci. I zaraz potem ta ustawa trafiła na nowego prezydenta, prezydenta Andrzeja Dudę. I to była pierwsza ustawa, którą Andrzej Duda zawetował – przypomniał dziennikarz. Dodał, że „to weto prezydenckie wróciło do tego samego Sejmu, w którym koalicja PO-PSL miała większość, były tam także Lewica i Ruch Palikota”. – Ta rządowa większość nie tylko nie zrobiła nic, by tamto prezydenckie weto odrzucić, ale zrobiła także wszystko, by wniosku o odrzucenie tego weta w ogóle na sali plenarnej nie głosować. Więc nie głosowano – mówił.

Następnie zwrócił się „do wszystkich partii opozycyjnych, które mają plan, żeby naprawiać Polskę po rządach PiS”.

– Pamiętajcie, że macie parę rzeczy także do naprawienia po sobie. I jedną z tych rzeczy jest ustawa o ustaleniu płci. Mniej pewnie jako dziennikarz, mniej jako człowiek, który ma Medal Wolności Słowa, ale najbardziej jako ojciec i obywatel tego kraju oczekuję od was, że w tych najbliższych wyborach, które będą już niedługo, pójdziecie z tą ustawą do Sejmu i obiecacie takim rodzinom jak my, że będzie to jedna z pierwszych ustaw, które uchwalicie. Powiecie, że są ważniejsze rzeczy, bo jest inflacja, jest węgiel. Rodziny osób transpłciowych też martwią się o inflację i o to, że trzeba będzie kupić węgiel. Ale martwią się także o wiele innych rzeczy, o które martwić by się nie musiały, gdyby ta ustawa została przyjęta – mówił Jacoń.

Piotr Jacoń apeluje, by Kościół dał „święty spokój” osobom LGBT+

Zaapelował do opozycji również o to, by przygotowała „takie zmiany w prawie w tej kampanii, które zapewnią w tym kraju możliwość małżeństw jednopłciowych i aby takie pary mogły legalnie adoptować dzieci”.

– Nikomu od tego niczego nie ubędzie w tym społeczeństwie, ale przybędzie, gwarantuję, szczęśliwszych ludzi, szczęśliwych rodzin, polskich rodzin, nierzadko katolickich, a także PiS-owskich. Miejcie w sobie chociaż minimum odwagi, pamiętając o tym, że nasze dzieci na co dzień muszą mieć bardzo dużo odwagi, żeby w ogóle w tym kraju żyć – podkreślił.

Jacoń zwrócił się też apelem do Kościoła, „żeby nie przeszkadzał”. – Miejcie te swoje kościelne rozwody, ale naszym tęczowym dzieciom zostawcie przynajmniej cywilne śluby. I dajcie im święty spokój – zaapelował.

Piotr Jacoń otrzymał Nagrodę Wolności Słowa w kategorii Media. Poza nim wyróżnienia dostali: sędzia Igor Tuleya (w kategorii Instytucja), Katarzyna Wappa, nauczycielka z Hajnówki, lokalna aktywistka i obrończyni praw człowieka (w kategorii Obywatel/Obywatelka). Z kolei specjalnymi Medalami Wolności Słowa uhonorowano wspólnie Jacka Fedorowicza i Stanisława Tyma, a także Wandę Traczyk-Stawską. Gala wręczenia nagród została zorganizowana w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Jacoń autorem dokumentów o osobach transpłciowych i ich rodzicach

Piotr Jacoń w czerwcu ub.r. wyznał na łamach „Repliki”, że jego dorosłe dziecko jest transpłciowe. Dziennikarz jest autorem dokumentów „Wszystko o moim dziecku” i „Wszystko o moim życiu”, poświęconych osobom transpłciowym i ich rodzicom. Napisał też książkę „My, trans”.

Jacoń w TVN24 pracuje od 2005 r. Prowadzi przede wszystkim wieczorny magazyn „Dzień po dniu”. Jest też gospodarzem cyklu wywiadów wideo „Bez polityki” publikowanych na platformie TVN24 GO.