UZP o wyborze firmy badającej słuchalność radia: „Przypuszczenie naruszenia przepisów”

Urząd Zamówień Publicznych kontynuuje kontrolę doraźną w Krajowym Instytucie Mediów

Według Urzędu Zamówień Publicznych mogło dojść do naruszenia przepisów przy wyborze firmy realizującej badania słuchalności radia – dowiedział się „Presserwis”. Chodzi o szerzej nieznaną firmę Alternatywa Polska, którą wybrał Krajowy Instytut Mediów.

O wszczęcie kontroli doraźnej na początku maja do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych wystąpiła Organizacja Firm Badania Opinii i Rynku. UZP rozpoczął postępowanie w tej sprawie.

OFBOR: „KIM naruszył zasady”

OFBOR otrzymał pismo z departamentu kontroli zamówień publicznych w UZP. Urząd poinformował w nim o „dalszym prowadzeniu kontroli doraźnej” w związku „z uzasadnionym przypuszczeniem, że doszło do naruszenia przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, które mogło mieć wpływ na wynik postępowania”.

OFBOR zarzucił Krajowemu Instytutowi Mediów naruszenie przepisów przy udzieleniu zamówienia firmie Alternatywa Polska, która wykonuje nowe, deklaratywne badanie słuchalności radia. Umowa z tą firmą opiewa na 23,3 mln zł. OFBOR wskazał na „zastosowanie trybu zamówienia z wolnej ręki bez zaistnienia ustawowych przesłanek” oraz „określenie warunków udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w sposób nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia”.

Zdaniem OFBOR Krajowy Instytut Mediów „naruszył zasady konkurencyjności, przejrzystości i proporcjonalności, organizując postępowanie” z zamiarem działania na korzyść jednego wykonawcy.

Wyniki słuchalności jak najszybciej dla Polskiego Radia

Jak tłumaczył Krajowy Instytut Mediów, firma Alternatywa Polska została wybrana w uproszczonym trybie, bo jak najszybszego zaprezentowania wyników słuchalności żądały Polskie Radio i regionalne rozgłośnie publiczne, które jako MOC Radio zwróciły się w tej sprawie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Krajowy Instytut Mediów powołała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji 31 grudnia 2020 roku.

Większościowym udziałowcem firmy Alternatywa Polska jest Dariusz Działak, który w przeszłości był szefem IT w SMG/KRC Poland, a następnie w Millward Brown. Mniejszościowy pakiet udziałów ma Tomasz Pawlak. Pawlak od października 2017 roku do marca 2019 był udziałowcem firmy Realizacja, której do 2021 roku współwłaścicielem był Mirosław Kalinowski – obecny dyrektor Krajowego Instytutu Mediów. Alternatywa Polska istnieje od 2003 roku i powstała „odpowiadając na bieżące potrzeby pierwszych klientów i zapełniając niszę rynkową krótko- i długoterminowego wynajmu sprzętu komputerowego” – jak twierdzi na stronie internetowej.

Gdy w kwietniu br. pytaliśmy ekspertów rynku o firmę Alternatywa Polska, niewiele potrafili o niej powiedzieć. – Nie słyszałem wcześniej o tej firmie – mówił Dariusz Kostrzewski, dyrektor ds. badań w Agorze. – Nie kojarzę. Dowiedziałam się o niej z mediów – stwierdziła Agnieszka Sora, szefowa IAA Polska. – Nie słyszeliśmy o badaniach, które miała wykonywać – dodawała Iwona Matysiak, dyrektorka działu badań i analiz w Time SA (Grupa ZPR Media).