Jak szefa KPRM przygotowywano do rozmowy z Piaseckim

Polityczny PR w mailach Dworczyka

"Publikacja Onetu na temat afery taśmowej i premiera Morawieckiego to burza w szklance wody" – suflował Dworczykowi doradca

„Morawiecki to strzał w dziesiątkę dla Polski”, „To premier, który dba o Polskę i Polaków” albo „Powrót Donalda Tuska do Polski? Przyjechał, wyjechał. Nie wzbudziło to wielkiego zainteresowania” – z nowych przecieków ujawnionych na portalu poufnarozmowa.com dowiadujemy się, jak szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka przygotowywano do rozmowy z Konradem Piaseckim na antenie TVN 24.

Mail pochodzi z października 2018 r. Doradca Maciej Woźniak przygotowuje w nim Dworczyka do rozmowy z Konradem Piaseckim. Rozmowa taka miała miejsce na antenie TVN 24 9 października 2018 roku. „Przesyłam tezy komunikacyjne do rozmowy z K. Piaseckim. Na pierwszej stronie zawarłem spis tez do poruszenia w programie (kolejne punkty to najpierw pogrubioną czcionką skrócone hasło, a potem jego rozwinięcie)” – czytamy w mejlu.

Suflowanie Dworczykowi

„Ogólne tezy komunikacyjne” to spis tematów, które – jak przewidywał doradca – może poruszyć Konrad Piasecki w porannej rozmowie w TVN 24.

Przede wszystkim doradca starał się przygotować Dworczyka do odparcia zarzutów o aferę taśmową. Chodzi o ujawnione wtedy przez Onet zeznania z afery taśmowej – z 2013 roku – na temat Mateusza Morawieckiego. Morawiecki, który był wtedy prezesem BZ WBK, prowadził niejasne rozmowy na temat interesów i zatrudniania znajomych oraz używał wulgaryzmów. „Publikacja Onetu na temat afery taśmowej i premiera Morawieckiego to burza w szklance wody. Cała sprawa jest znana od dawna, a rzekome rewolucyjne treści, jakie mają wynikać z nagrań i tekstu Onetu opierają się tylko na domysłach, uproszczeniach i skrótach” – suflował Dworczykowi doradca.

Kolejna teza to: „PMM (premier Mateusz Morawiecki – przyp. red.) to strzał w dziesiątkę dla Polski”. Co Dworczyk miał powiedzieć według doradcy? „Premier Morawiecki cieszy się poparciem wyborców, a także zaufaniem w partii, co najmocniej potwierdza ostatni wywiad Jarosława Kaczyńskiego w TVP, gdy mówił, że jego wybór był i pozostaje strzałem w dziesiątkę. To premier, który dba o Polskę i Polaków – dzięki jego działaniom rozbito mafie vatowskie, realizujemy plan odpowiedzialnego rozwoju, polskie PKB jest wysokie, a bezrobocie niskie”.

„Powrót Donalda Tuska? Przyjechał, wyjechał”

W tezie „Samorząd Pogardy i Puste Obietnice” doradca sugerował mówić: „PO to Puste Obietnice. To jest partia bez programu, opierająca się tylko na jednym haśle – Odsunąć PiS. A co mają do zaproponowania Polakom na Lubelszczyźnie, Małopolsce, Śląsku i innych regionach? Może to, co zaprezentował prezydent Smogorzewski w Legionowie? Samorząd pogardy”.

Ostatnia teza dotyczy powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki. W punkcie „Nie ma sensu rozmawiać o Tusku” doradca uważa, że „Powrót Donalda Tuska do Polski? Przyjechał, wyjechał. Nie wzbudziło to wielkiego zainteresowania, frekwencja na spotkaniach z kandydatami PiS na prezydentów największych miast jest wyższa. Przyjazd Tuska nie ma wielkiego znaczenia”.

W wywiadzie Michała Dworczyka z Konradem Piaseckim z 9 października 2018 roku – chodzi o program „Rozmowę Piaseckiego” na antenie TVN 24 – można odnaleźć niektóre wątki z briefu. Doradca słusznie przewidział, co może interesować dziennikarza.

Michał Dworczyk o taśmach: „Przejaw bezradności opozycji”

Dworczyk stanął murem za Morawieckim: „Premiera nie trzeba bronić, on sam się doskonale broni, ale my jesteśmy jego wspólnymi pracownikami i zawsze ramię w ramię stoimy z premierem” – mówił szef KPRM.

O taśmach powiedział m.in., że to „przejaw bezradności opozycji i tego, że nie ma nic merytorycznego do zaproponowania wyborcom”. (…) Odgrzewa takie kotlety, jakie ostatnio mogliśmy podziwiać, kiedy parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej próbowali zrobić aferę z niczego”. Oraz że: „Na ostatniej prostej kampanii wyborczej próbuje się zrobić sensację z nagrania, które jest znane od trzech lat”.

Dworczyk dodawał, że nie ma mowy o dymisji Morawieckiego, bo „wystarczy spojrzeć na wskaźniki gospodarcze, rekordowe PKB, uszczelnienie systemu podatkowego, najniższe od lat bezrobocie, wszystkie wskaźniki, które pokazują, że kraj rozwija się w dobrym kierunku”.