Trwa internetowa zbiórka na tablicę poświęconą pamięci Jarosława Ziętary

Organizatorzy muszą zebrać 6 tys. zł

Trwa internetowa zbiórka, której celem jest zebranie środków na tablicę poświęconą pamięci dziennikarza Jarosława Ziętary. Tablica zostanie umieszczona przed wejściem do auli Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zgodę na jej umiejscowienie wydał już senat uczelni.

Wykonanie tablicy, która zostanie odsłonięta 30 lat po zaginięciu Ziętary, ma być w połowie opłacone ze środków pozyskanych przez wydział uniwersytetu, a w pozostałej części ze zbiórki, którą organizuje Komitet Społeczny im. Jarosława Ziętary. Inicjatywę można wesprzeć na stronie Zrzutka.pl/tablica.

Organizatorzy muszą zebrać 6 tys. zł. Na razie udało się uzyskać 1,7 tys. zł. Zbiórka potrwa jeszcze dwa i pół miesiąca.

Dziennikarz upamiętniony na poznańskim uniwersytecie 

„W 1992 roku prowadzący od prawie roku potajemnie dziennikarskie śledztwo Jarosław Ziętara został uprowadzony i po kilku dniach tortur zamordowany. Nie zdążył już odebrać dyplomu ukończenia studiów. W tym roku dziennikarz ma zostać upamiętniony na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, na którym studiował” – informują organizatorzy.

Projekt tablicy przygotował rzeźbiarz Roman Kosmala. Tablica zostanie wykonana z brązu i będzie miała wymiary 65×40 cm.

Jarosław Ziętara, wtedy 24-letni dziennikarz „Gazety Poznańskiej”, 1 września 1992 roku wyszedł rano do pracy i zaginął. W 1999 roku uznano go za zmarłego.