Zmarła była wicemarszałek Senatu Maria Pańczyk-Pozdziej

Maria Pańczyk-Pozdziej

W wieku 79 lat zmarła była wicemarszałek Senatu, dziennikarka Polskiego Radia Katowice, propagatorka i znawczyni kultury i gwary śląskiej Maria Pańczyk-Pozdziej – podała w czwartek katowicka rozgłośnia.

Maria Pańczyk była senatorem VI, VII, VIII i IX kadencji, w latach 2011-2015 była wicemarszałkiem Senatu, a wcześniej radną Sejmiku Województwa Śląskiego.

Od 1971 r. była dziennikarką Radia Katowice, inicjatorką emitowanej co niedziela audycji radiowej „Po naszymu, czyli po śląsku” i pomysłodawczynią konkursu o tej samej nazwie, a także współautorką popularnego telewizyjnego cyklu „Sobota w Bytkowie”. Koledzy z rozgłośni wspominają ją jako niekwestionowaną osobowość radiową.

Konkurs „Po naszymu, czyli po śląsku” odbywał się rokrocznie najpierw w Katowicach, a potem w Zabrzu, dotarł także za ocean – do Teksasu. Maria Pańczyk-Pozdziej stworzyła także nieformalne stowarzyszenie laureatów tego konkursu, zwane Czelodką.

W 1995 r. otrzymała Nagrodę im. Wojciecha Korfantego przyznaną przez Związek Górnośląski, a w 2010 r. została nagrodzona przez zarząd Polskiego Radia Złotym Mikrofonem za „ukochanie ziemi śląskiej oraz upór w propagowaniu gwary i obyczaju tego regionu”, wyróżniono ją też tytułem Ambasadora Polszczyzny Regionalnej. W 2002 prezydent RP Aleksander Kwaśniewski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Maria Pańczyk urodziła się w 1942 r. w Tarnowskich Górach. W 1968 r. ukończyła filologię polską na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. W latach 70. pracowała jako nauczycielka w szkołach powiatu tarnogórskiego. Była scenarzystką cyklu programów „Sobota w Bytkowie” emitowanego w latach 1993-1999 w Telewizji Katowice, napisała do niego kilkadziesiąt tekstów piosenek, występowała też w tej telenoweli jako Maryjka Żymłowa – żona Zefla. Ze względu na zainteresowanie gwarami śląskimi zasiada często w jury konkursów regionalnych organizowanych w całym województwie śląskim.

Zabierała też głos w debacie publicznej na temat śląskiej mowy. Sprzeciwiała się staraniom części regionalnych środowisk i organizacji o ustawowe uznanie godki za język regionalny. Powołując się na autorytet językoznawców – profesorów Jana Miodka i Jerzego Bralczyka – przekonywała, że stworzenie języka z niezliczonych odmian gwary jest nieporozumieniem. W tej materii do jej opinii odwoływał się m.in. b. prezydent Bronisław Komorowski.

Choć w kolejnych wyborach do Senatu Pańczyk-Pozdziej startowała z listy Platformy Obywatelskiej, nie była członkiem tej partii.