Ostatnio dodane

Jessica Bruder z nagrodą za najlepszy reportaż 2020 roku

Laureatką tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego uznana została książka Jessiki Bruder „Nomadland. W drodze za pracą”. To amerykańska dziennikarka, związana m.in. z „New York Times”. Nagroda została ustanowiona i jest ufundowana przez Miasto Stołeczne Warszawę, współorganizatorem jest redakcja „Gazety Wyborczej.

Organizatorzy podkreślają, że tegoroczna, 12. edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego przejdzie do historii z dwóch powodów. Po pierwsze – w finale po raz pierwszy znalazły się wyłącznie kobiety, po drugie – ze względu na rekordową liczbę wydawnictw, które zgłosiły swoje książki (było ich 41).

Uroczysta gala, na której spotkały się finalistki 12. edycji Nagrody, miała miejsce w stołecznym Teatrze Studio. Do Polski przyjechały Jessica Bruder z USA, Eliane Brum z Brazylii, Jenela Kostiuczenko z Rosji i Matilda Voss Gustavsson ze Szwecji, a dołączyła do nich piąta finalistka, mieszkająca w Warszawie – Karolina Sulej (nagroda ma charakter międzynarodowy). Impreza, którą uświetnił występ duetu Mela Koteluk & Bartek Wąsik, była transmitowana online na Wyborcza.pl i na profilu „Gazety Wyborczej” na Facebooku.

Jury pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej przyznało nagrodę za najlepszy reportaż 2020 r. Jessice Bruder za książkę „Nomadland. W drodze za pracą” w tłumaczeniu Martyny Tomczak, opublikowaną przez Wydawnictwo Czarne. – Autorka odsłania prawdę, od której już nie można odwrócić oczu. Oto w jednym z najbogatszych państw świata ludzie, którzy – chociażby ze względu na swój kolor skóry i wykształcenie – teoretycznie należą do grupy uprzywilejowanej, dziś walczą o przetrwanie. Kryzys z 2008 roku wyrzucił ich poza wygodny świat klasy średniej, musieli zaczynać od zera. Kiedy sytuacja na rynku polepszyła się, okazało się, że dla nich powrotu nie ma. Stali się uchodźcami we własnym kraju – czytamy w laudacji, autorstwa Katarzyny Surmiak-Domańskiej.

Jessica Bruder jest amerykańską dziennikarką. Współpracowała z „New York Times”, pisała m.in. dla „Washington Post”, „New York Magazine”, „The Guardian”. Wykłada na wydziale dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia, którego jest absolwentką. Pracując nad „Nomadland”, spędziła trzy lata w podróży – towarzysząc swoim bohaterom i bohaterkom, przemierzyła łącznie 24 tysiące kilometrów. Laureatka otrzymała nagrodę w wysokości 100 tys. złotych, a jej tłumaczka – 20 tys. zł. Wszystkim finalistkom przyznano nagrody w kwocie 5 tys. zł, tłumaczkom i tłumaczowi reportaży, które znalazły się w finałowej piątce ‒ po 2 tys. zł.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest formą wyróżnienia książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. To również forma uhonorowania mieszkającego przez ponad 60 lat w stolicy Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza i publicysty. Przyznawana za najlepszy reportaż książkowy, opublikowany w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku. Patronat honorowy sprawuje Alicja Kapuścińska, żona pisarza. Partnerem Nagrody jest Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego Herodot. Patronat honorowy nad finałem 12. edycji objęła Ambasada Szwecji a medialny portal Wyborcza.pl, „Książki. Magazyn do czytania” oraz „Duży Format”.