Ostatnio dodane

Bajon, Podsiadło, Piątek w gronie finalistów jubileuszowej edycji literackiej nagrody Nike

„Gazeta Wyborcza” i Wyborcza.pl ogłosiły finałową siódemkę tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. Laureatkę lub laureata Nagrody Literackiej Nike poznamy 3 października.

W finale Nike 2021 znalazły się cztery książki reporterskie, powieść, tom poezji oraz biografia. O najbardziej prestiżową nagrodę literacką w Polsce zawalczą dwie kobiety i pięciu mężczyzn.

Tegoroczni finaliści Nagrody Literackiej Nike

1. Kasper Bajon – „Fuerte”, Czarne, Wołowiec (reportaż)

2. Krzysztof Fedorowicz – „Zaświaty”, Wysoki Zamek, Kraków (powieść)

3. Aleksandra Lipczak – „Lajla znaczy noc”, Karakter, Kraków (reportaż)

4. Grzegorz Piątek – „Najlepsze miasto świata”, WAB, Warszawa (reportaż)

5. Jacek Podsiadło – „Podwójne wahadło”, WBPiCAK, Poznań (poezja)

6. Zbigniew Rokita – „Kajś” Czarne, Wołowiec (reportaż)

7. Monika Śliwińska – „Panny z Wesela”, Wydawnictwo Literackie, Kraków (biografia)

Wyboru dokonało jury Nagrody Literackiej Nike, w którym zasiedli: Teresa Bogucka, Przemysław Czapliński, Maryla Hopfinger, Inga Iwasiów (przewodnicząca), Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara i Szymon Rudnicki.

Decyzję o laureacie Nike jurorzy podejmą w dniu wręczenia nagrody – 3 października br. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. Gala wręczenia Nike 2021 odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i będzie transmitowana na żywo na antenie TVN24 oraz w serwisie Wyborcza.pl.

Na swoich faworytów z tegorocznej edycji mogą głosować również odbiorcy „Gazety Wyborczej” oraz Wyborcza.pl w plebiscycie Nike Czytelników.

Nagroda Nike od 25 lat

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. Nie można jej podzielić ani nie przyznać. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju – zwykle na Warszawskich Targach Książki, 7 finalistów – na początku września na łamach „Gazety Wyborczej”.

Decyzję o laureacie jury podejmuje w dniu wręczenia Nagrody Nike, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły.

Laureatem Nagrody Nike w 2020 r. został Radek Rak za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.