Były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar publicystą „Gazety Wyborczej”

Adam Bodnar

Prawnik Adam Bodnar, do niedawna Rzecznik Praw Obywatelskich, zaczyna współpracę publicystyczną z „Gazetą Wyborczą” (Agora). – Teraz, gdy złożył już urząd, będzie naszym autorem, co witamy z entuzjazmem, domyślając się, że nadal będzie stawał po stronie słabszych, prześladowanych, bezbronnych, po stronie mniejszości – komentuje Jarosław Kurski, pierwszy wicenaczelny „GW”.

Pierwszy artykuł Adama Bodnara w ramach współpracy, zatytułowany „Święte słowo kadencja”, zajmuje całą drugą stronę sobotnio-niedzielnego numeru „Gazety Wyborczej”.

Przy tekście pojawił się krótki komentarz „Zawsze po właściwej stronie” Jarosława Kurskiego, pierwszego wicenaczelnego „GW”. – Przez sześć długich lat Adam Bodnar powtarzał swoje: tak, tak; nie, nie. To było najlepsze sześć lat Instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich w jego ponadtrzydziestoletniej historii – uważa Kurski.

– Zero pokus układania się z władzą, zero mimikry i racjonalizacji wątpliwych kompromisów. Mimo regularnego piętnowania, mimo zredukowanego budżetu stał zawsze po stronie bezbronnego wobec władzy obywatela! – podkreślił. – Adam Bodnar – mogę to dziś zdradzić – odmówił nam przyjęcia tytułu Człowieka Roku ,,Gazety Wyborczej”, bo jak tłumaczył, „mogłoby to być postrzegane jako naruszenie statusu bezstronnego urzędnika” – zaznaczył.

– Teraz, gdy złożył już urząd, będzie naszym autorem, co witamy z entuzjazmem, domyślając się, że nadal będzie stawał po stronie słabszych, prześladowanych, bezbronnych, po stronie mniejszości. Wszak jako RPO nie robił tego z urzędniczego obowiązku. Witaj, Adamie, na pokładzie! – dodał pierwszy wicenaczelny „Gazety Wyborczej”.

Adam Bodnar Rzecznikiem Praw Obywatelskich przez prawie 7 lat

Adam Bodnar jest doktorem habilitowanym nauk prawnych. Przez lata był związany z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Do 2004 roku pracował w kancelarii Weil, Gotshal & Manges, a potem w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w latach 2010-2015 jako wiceprezes.

W sierpniu 2015 roku został wybrany na Rzecznika Praw Obywatelskich, objął ten urząd na początku września. Jego kadencja upłynęła we wrześniu ub.r., przy czym nadal pełnił funkcję, ponieważ w parlamencie odpowiedniego poparcia nie uzyskiwali kolejni kandydaci na RPO.

Po uznaniu przez Trybunał Konstytucyjny, że zapis ustawy o RPO mówiący o pełnieniu funkcji przez dotychczasowego rzecznika do momentu powołania kolejnego jest sprzeczny z ustawą zasadniczą, kadencja Adama Bodnara zakończyła się 16 lipca br. W drugiej połowie lipca na RPO został powołany Marcin Wiącek, który zapowiedział, że będzie kontynuował inicjatywy Bodnara, m.in. odwołanie od zgody prezesa UOKiK na przejęcie Polska Press przez Orlen.

19 lipca Adam Bodnar został dziekanem Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS.

Według danych Polskich Badań Czytelnictwa w maju br. średnie rozpowszechnianie płatne razem „Gazety Wyborczej” 58 312 egz., o 11,07 proc. mniej niż rok wcześniej. Z subskrypcji cyfrowej „GW” na koniec marca br. korzystało natomiast 259,6 tys. użytkowników, po wzroście rok do roku o 9,1 proc.

W styczniu „GW” uruchomiła poszerzoną formę prenumeraty – Klub Wyborcza.pl, zmieniły się też dotychczasowe pakiery Podstawowy i Premium.

W pierwszym kwartale br. przychody sprzedażowe grupy Agora zmalały rok do roku o 49,6 proc. do 146 mln zł, a strata netto pogłębiła się z 47,1 do 59,4 mln zł. Przesądziło o tym zamknięcie kin Helios w związku z epidemią.