Ostatnio dodane

Ciemnoskóra burmistrzyni Chicago nie udziela wywiadów białym dziennikarzom

Lori Lightfoot

Sprawująca urząd burmistrza Chicago, zbliżająca się do półmetka kadencji Lori Lightfoot zapowiedziała, że z tej okazji będzie udzielać wywiadów wyłącznie dziennikarzom o innym kolorze skóry niż biała.

Burmistrzyni uzasadnia decyzję tym, że miejskie media reprezentują niemal wyłącznie biali, przeważnie mężczyźni. – Ponad połowa mieszkańców to czarnoskórzy, Latynosi, Azjaci lub rdzenni Amerykanie. To wstyd, że w 2021 roku zespół prasowy ratusza jest w większości biały – napisała na Twitterze. Lightfoot ma uczestniczyć w ogólnych konferencjach prasowych, ale nie będzie białym dziennikarzom udzielać wywiadów indywidualnych.

Stacja NBC przytacza opinię Gregory’ego Pratta, reportera „Chicago Tribune”. – Jestem latynoskim reporterem @chicagotribune, którego prośba o wywiad została rozpatrzona pozytywnie. Jednak kiedy poprosiłem biuro burmistrza o zniesienie warunku wobec innych i nie było zgody, z szacunkiem odwołaliśmy wywiad. Politycy nie mają prawa wybierać, kto ich opisuje – napisał Pratt, także na Twitterze.

Lightfoot, nie tylko pierwsza ciemnoskóra burmistrz Chicago, ale także pierwsza wśród burmistrzów przyznająca się do homoseksualizmu, napisała list otwarty do chicagowskich mediów, argumentując swoją decyzję. Wskazała m.in. na fakt, że „kraj stanął w obliczu historycznego rozliczenia z systemowym rasizmem” – odnosząc się do reakcji po zabójstwie George’a Floyda przez policjanta w Minneapolis.