Zmarł Wiesław Przeczek

Wiesław Przeczek

Ta wiadomość spadła na nas jak grom z jasnego nieba. Nie żyje Wiesław Przeczek, długoletni fotografik miesięcznika „Zwrot” i naszego portalu, redaktor prasowy, radiowy i telewizyjny. Przyjaciel – poinformował miesięcznik „Zwrot” w niedzielę wieczorem na Facebooku.

Wiesław Przeczek urodził się 25 września 1960 r. Od lipca 1985 r. pracował w Zarządzie Głównym Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego (PZKO) – organizacji społecznej w Czechach mającej na celu razem z Kongresem Polaków reprezentować mniejszość polską – gdzie był zatrudniony do sierpnia 1990 r. Karierę dziennikarską rozpoczął w 1990 r. w redakcji „Głosu Ludu”. Współpracował też z polską redakcją Radia Ostrawskiego przy tworzeniu audycji „Luz”. Związany był z redakcją telewizji regionalnej w Stonawie.

Prowadził m.in. zajęcia z fotografii prasowej na warsztatach dziennikarskich dla redaktorów pisemek szkolnych organizowanych przez redakcję „Zwrotu”, polskiego miesięcznika ukazującego się na Zaolziu. W latach 1995-2005 pracował jako fotograf Teatru Cieszyńskiego.

„Zaczęliśmy współpracę, kiedy objęłam stanowisko redaktora naczelnego +Zwrotu+ w 2012 roku. I choć z redakcją współpracował jako fotografik, jego praca wychodziła daleko poza te obowiązki. Jak było trzeba, pisał artykuły, redagował teksty innych, przygotowywał filmiki, trzymał rękę na pulsie, wspomagał naszą redakcję na każdym kroku” – wspomina redaktor naczelna Halina Szczotka cytowana w informacji.

„Na Wiesława zawsze można było liczyć. Potrafił do drugiej nad ranem pracować w sobotę na Gorolskim Święcie, zrywać się co świt, by przygotować zdjęcia na portal i wracać do Jabłonkowa na korowód. Kiedy robił zdjęcia do wywiadów, brał udział w rozmowie redaktora z bohaterem. Wsłuchiwał się w rozmowy i starał się stworzyć zdjęcia, które odzwierciedlały poruszany temat. Okładki z jego zdjęciami były niesamowite” – dodała Halina Szczotka.

Wiesław Przeczek zmarł 15 maja w wieku 60 lat.