Marek Twaróg żegna się z czytelnikami „Dziennika Zachodniego”

„Hołdowałem niezależnemu dziennikarstwu”

Marek Twaróg: "Nie musimy wierzyć władzy na słowo"

– Odchodzę z podniesionym czołem. Zawsze hołdowałem idei niezależnego dziennikarstwa – napisał w „Dzienniku Zachodnim” (Polska Press Grupa) Marek Twaróg, który żegna się z funkcją redaktora naczelnego dziennika. – Mam nadzieję, że – gdy wreszcie będzie to możliwe – spotkam się też z zespołem – komentuje. Nowym redaktorem naczelnym „Dziennika Zachodniego” został Grzegorz Gajda.

Marek Twaróg był redaktorem naczelnym „Dziennika Zachodniego” przez ostatnie 11 lat, został odwołany z tego stanowiska z końcem kwietnia (odchodzi z firmy za porozumieniem stron). – Mam inną koncepcję tej gazety. Chcę doprowadzić do wzrostu sprzedaży i odwiedzalności w internecie, chcę się oprzeć na osobach, które znam i wiem, że mogą to zagwarantować – powiedziała nam Dorota Kania, członkini zarządu Polska Press ds. redakcyjnych, uzasadniając ten ruch kadrowy.

W piątek odchodzący szef „Dziennika Zachodniego” pożegnał się z czytelnikami krótką notką zamieszczoną na pierwszej stronie magazynowego wydania.

– Po 11 latach w roli naczelnego i 27 latach w DZ (z krótkimi przerwami) żegnam się z redakcją i z Państwem. Jestem dumny z faktu, że mogłem pracować ze znakomitym zespołem i cieszyć się z wielu sukcesów – także międzynarodowych – moich Koleżanek i Kolegów. Kierowanie tak zasłużonym dla naszej ziemi tytułem było zaszczytem. Odchodzę z podniesionym czołem. Zawsze hołdowałem idei niezależnego dziennikarstwa. Za wszelkie błędy przepraszam” – stwierdził.

W facebookowym wpisie, dziękując za poparcie osobom życzliwym, Marek Twaróg dodał jeszcze dwa zdania: – Gdyby było więcej miejsca, dodałbym: „Media zawsze powinny być niezależne, powinny strzec najważniejszego – reguł demokracji – powinny być uczciwe, otwarte na innych i zdroworozsądkowe”. Oraz: „Pomyślność Śląska była i jest dla mnie najważniejsza”.

Odchodzący redaktor naczelny w najbliższym czasie będzie przekazywał swoje obowiązki następcy, którym jest Grzegorz Gajda. Gajda poprzednio, z przerwami od 2002 roku, pracował w TVP3 Katowice. Prowadził m.in. program informacyjny „Aktualności”, a także cykle „Optyka Polityka”, „Niedziela w Bytkowie” i „Ekonomia z ludzką twarzą”, ponadto w TVP1 był gospodarzem „Misji specjalnej”. Od 2003 roku jest związany z Radiem EM Katowice.

Nie wiadomo na razie, jaka będzie przyszłość zawodowa Marka Twaroga. W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Mikołaj Chrzan, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” i szef redakcji lokalnych, powiedział, że z mediów Polska Press „wyrzucani są ludzie, którzy są niezależni”. Jako przykład takich zwolnień podał właśnie Marka Twaroga. – Ścigaliśmy się z nim na Śląsku, ale zawsze podchodziliśmy do siebie z szacunkiem. Widzimy, ilu dziennikarzy ucieka z tytułów Polska Press. Wielu z nich to dobrzy fachowcy, po ludzku im współczuję. Z kilkoma osobami prowadzimy rozmowy i mam nadzieję, że wzmocnią nasze zespoły – stwierdził.

Kilka dni temu z redakcją „Dziennika Zachodniego” pożegnał się też długoletni jego dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego – Janusz Szymonik. – Odchodzę, bo po przejęciu przez nowego właściciela redakcja nie będzie już niezależna – powiedział nam. Dodał też, że decyzję o odejściu podjął pod wpływem informacji o zwolnieniu Twaroga.

Z końcem kwietnia zmienili się też naczelni w trzech innych dziennikach Polska Press. Wojciech Mucha został redaktorem naczelnym „Gazety Krakowskiej” i „Dziennika Polskiego”, zastąpił Jerzego Sułowskiego, który odchodzi z wydawnictwa za porozumieniem stron. Z kolei redaktorem naczelnym ukazującej się na Podkarpaciu „Gazety Codziennej Nowiny” od 1 maja jest Arkadiusz Rogowski, który od 2016 roku związany jest z TVP Rzeszów.

Średnie rozpowszechnianie płatne „Dziennika Zachodniego” w grudniu 2020 roku wyniosło 16 517 egz. (spadek rok do roku o 16,2 proc.). Natomiast witryna DziennikZachodni.pl w styczniu br. zanotowała 3,76 mln internautów i 12,95 proc. zasięgu.