Radio 357 nadaje z nowego studia

Studio główne Radia 357

Radio 357 uruchomiło nadawanie z nowego, głównego studia. Prace nad jego wyposażeniem i uruchomieniem trwały kilka miesięcy, a dotychczasowe pomieszczenie będzie zapasowym. Za koncepcję studia odpowiada dziennikarz Michał Gąsiorowski, a za projekt wnętrza – Iza Szewc.

Nowe studio posiada tzw. reżyserkę, czyli osobne pomieszczenie dla realizatorów, oddzielone od studia emisyjnego charakterystyczną szybą.

– Możliwa będzie jednak także tzw. samorealizacja przez prowadzących audycje – wyjaśnia Paweł Sołtys, prezes spółki zarządzającej Radiem 357. – Studio przygotowaliśmy w konsultacji z akustykami i specjalistami od oświetlenia i realizacji wideo. Posiada między innymi zaawansowane oświetlenie ledowe, umożliwiające zmianę barw i natężenia światła w zależności od potrzeb. Chcemy, by nasze studio stanowiło nowoczesne zaplecze nowoczesnego radia i dawało bardzo szerokie możliwości realizacyjne – tłumaczy Sołtys.

Dodatkowo studio główne Radia 357 posiada niezależne zasilenie, obieg powietrza i klimatyzację. Połączone jest również z newsroomem, w którym pracuje zespół serwisów informacyjnych. Tylko w studiu zamontowane są cztery telewizory umożliwiające stały podgląd bieżących wydarzeń.

Dotychczasowe studio zostanie studiem rezerwowym, umożliwiającym też realizację nagrań – tym samym Radio 357 dysponuje teraz dwoma studiami emisyjnymi.

Za projekt odpowiada Iza Szewc

Za projekt odpowiada Iza Szewc z Fabryki Nastroju. Według niej był to bardzo wymagający projekt. – Należało uwzględnić nie tylko kwestie aranżacyjne, ale także techniczne, akustyczne oraz związane z samym budynkiem. Trudnym elementem było też zaprojektowanie stołu studyjnego. Estetycznie nawiązuje do logo, a przy tym pozwala wygodnie pracować kilku osobom, jest odporny na zabrudzenia i profesjonalnie wyciszony. Uwzględnia także planowane realizacje materiałów video – mówi Szewc.

Wielkanoc w Radiu 357

Radio 357 szykuje specjalną, świąteczną ramówkę na najbliższe dni. W Wielki Piątek na antenie pojawi się audycja muzyczna w dwóch odsłonach. Pod wspólnym tytułem „Najpiękniejsze…” poprowadzi ją Marek Niedźwiecki (w godz. 9:30 – 12:00) oraz Marcin Łukawski (w godz. 19:00 – 22:00). Między 14:00 a 16:00 na specjalne wydanie „Ekranizacji” z muzyką filmową zaprasza Katarzyna Borowiecka. O 22:00 zostanie zaprezentowany w całości album Dead Can Dance „Within The Realm Of The Dying Sun”.

W Wielką Sobotę gościem Katarzyny Pruchnickiej w audycji „Bistro” będzie Łukasz Modelski – autor m.in. książki „Piąty smak. Rozmowy przy jedzeniu” i „Droga przez mąkę”. Porozmawiają o najlepszych daniach na święta oraz o historii jedzenia i roli jedzenia w historii. W swoich nocnych audycjach (Panoptikum – sobota, godz. 23:00 i Wiszące Ogrody – niedziela, godz. 23:00) po muzykę z rejonów Ziemi Świętej i Bliskiego Wschodu sięgnie Bartek Gil.

W Niedzielę Wielkanocną Marek Brzeziński zaprezentuje specjalne wydanie swojej audycji „Merde! Znowu Francja”, a po niej emitowane będzie świąteczne „Stonowanie” Oli Budki. Wieczór będzie należał do fanów spotkań z literaturą w towarzystwie Pauliny Wilk oraz brzmień Piotra Kaczkowskiego i jego wydania audycji „Max 357”.

Z kolei w Poniedziałek Wielkanocny w specjalnym wydaniu „Ranka” Marcin Łukawski poświęci szczególną uwagę osobom obchodzącym Święta w kameralnym gronie, bez rodzinnych spotkań. Audycja rozpocznie się o godz. 7:00. W południe odbędzie się rozmowa Michała Olszańskiego z Kubą Strzyczkowskim pod tytułem „Jacy jesteśmy”. Między 13:00 a 15:00 „Koncert pisanek” zaprezentuje Marek Niedźwiecki. W „Godzinie Wychowawczej” o godz. 15:00 Katarzyna Pruchnicka porozmawia z Agą Zaryan o rodzicielstwie i o muzyce. W poniedziałkowy wieczór w audycji „Gra Zespołowa” swoje muzyczne wybory zaprezentuje Paweł Sołtys. Przy okazji Lanego Poniedziałku o 21:00 Adrian Bąk porozmawia z przedstawicielami Polskiej Akcji Humanitarnej o akcji Światowy Dzień Wody, w ramach której PAH apeluje o wsparcie działań zwiększających dostęp do wody w krajach Afryki i Bliskiego Wschodu.

Ponad 610 tys. złotych miesięcznego wsparcia

Zespół Radia 357 zapowiedział, że będzie na bieżąco informował o swoich wydatkach poprzez kwartalne raporty finansowe.

Na początku marca br. redakcja podała, że obecny miesięczny koszt funkcjonowania radia wynosi 604 tys. zł. 62,3 proc. z tej kwoty, czyli 376 tys. zł, przeznaczane jest na wynagrodzenia a 6,3 proc. na wynagrodzenie pracowników administracji. W sumie na wynagrodzenia radio wydaje 414 tys. zł. Dotychczasowe inwestycje Radia 357 – w tym m.in. sprzęt i adaptacja lokalu – pochłonęły 830 tys. zł.

Kwota miesięcznego wsparcia na działalność stacji to w tej chwili 610 tys. złotych, radio wspiera ponad 27,6 tys. patronów.

Kolejnym celem zbiórki w serwisie Patronite.pl jest osiągnięcie kwoty 615 tys. zł miesięcznie, wtedy część budżetu ma zostać przeznaczona na promocję i marketing, uruchomienie sklepu z gadżetami oraz na nadawanie audycji „z terenu” (jeśli pozwolą na to obostrzenia pandemiczne).