Ostatnio dodane

Telewizja Polska organizuje koncert „Pasja 2021” mimo pandemii

"Za obostrzenia odpowiada zewnętrzna firma"

Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski

Telewizja Polska zorganizuje w Wielki Piątek koncert „Pasja 2021” z udziałem artystów. Przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie postawiła scenę i wielki krzyż. Nadawca zapewnia portal Wirtualnemedia.pl, że wydarzenie zostanie zorganizowane całkowicie legalnie, a za zapewnienie bezpieczeństwa podczas nagrania zgodnie ze wszelkimi wymogami sanitarnymi odpowiada zewnętrzna firma.

Na scenie koncertowej podczas „Pasji 2021” ma pojawić się m.in. Viki Gabor, Piotr Cugowski, Justyna Steczkowska, Stanisław Karpiel Bułecka, Alicja Szemplińska, Natalia Zastępa, Marcin Sójka.

„W wielkopostnym widowisku, odbywającym się w Lublinie, rozważania męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa obrazują aktualne wydarzenia, a także muzyka rockowa. To niezwykłe połączenie pozwala na nowo odkryć sens Świąt Wielkanocnych. Zmusza także do pogłębionej refleksji nad współczesnym światem i własnym życiem” – promuje swoje koncert TVP.

Na Placu Teatralnym w Lublinie postawiono już krzyż oraz scenę, wydarzenie ma odbywać się bez udziału publiczności na świeżym powietrzu.

Koncert będzie emitowany na TVP2 w piątek 2 kwietnia o godzinie 20.00, potrwa około 70 minut. Transmisja ma pojawić się także na innych kanałach TVP: TVP1, TVP3, TVP Polonia oraz na platformie VOD.

Za obostrzenia odpowiada zewnętrzna firma

Zapytaliśmy Telewizję Polską, kto odpowiada za organizację koncertu zgodnie z obostrzeniami. Obecnie w całej Polsce obowiązuje lockdown, zamknięte są m.in. instytucje kultury, ośrodki sportowe, galerie handlowe (poza aptekami i sklepami spożywczymi). Koncerty nie są organizowane, chyba że bez udziału publiczności i jedynie transmitowane online.

– Znaczącą część świadczeń, dotyczących tego przedsięwzięcia, którego wyłącznym celem jest rejestracja audycji Telewizja Polska zleciła firmie Studio City. Firma ta odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa podczas nagrania zgodnie ze wszelkimi wymogami sanitarnymi – zapewnia Telewizja Polska portal Wirtualnemedia.pl.

Nadawca podkreśla, że nagranie audycji „zostanie zorganizowane całkowicie legalnie”, z zastosowaniem się do wszelkich obostrzeń wynikających z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca zmienionego rozporządzeniem 25 marca 2021 roku. – Wszystkie osoby, biorące udział w nagraniu audycji będą wcześniej miały wykonany testy na obecność wirusa Sars CoV2 – otrzymaliśmy odpowiedź.

TVP zapewnia nas także, że podczas nagrania nie tylko nie będzie publiczności, ale miejsce wydarzenia „zostanie specjalnie wydzielone i zasłonięte, tak aby uniemożliwić gromadzenie się osób zainteresowanych”.

Ponad milion zł z samorządu województwa lubelskiego

Jak podał „Dziennik Wschodni”, 947 tys. zł za organizację wydarzenia dopłaci samorząd województwa lubelskiego z puli pieniężnej na promocję regionu.

Rzecznik prasowy Centrum Spotkania Kultur Andrzej Goliszek przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl, że CSK wynajęło komercyjnie przestrzeń agencji Studio City. – Zapewnienie bezpieczeństwa i odpowiedzialność jest po stronie najemcy. CSK zapewnia wyłącznie przestrzeń, nie jest organizatorem wydarzenia – komentuje.

Poprosiliśmy także o komentarz Telewizję Polską, czekamy na odpowiedź.

Sylwester Polsatu i TVP z tancerzami na widowni

Wiele kontrowersji wzbudzał pod koniec roku „Sylwestrze Marzeń z Dwójką” – prezes TVP Jacek Kurski od początku zapowiadał, że koncert odbędzie się na świeżym powietrzu i bez udziału widowni. Nadawca tłumaczył, że osoby obecne w amfiteatrze to „tancerze”, a byli to de facto statyści, którzy mieli za zadanie bawić się podczas imprezy i których szukano tuż przed wydarzeniem. Zgodnie z przepisami osoby, które były w pracy mogły przebywać w tym miejscu, jeśli zachowywały dystans i nosiły maseczki.

Z udziału publiczności nie zrezygnowała także Telewizja Polsat – podczas jej Sylwestra w studiach stacji bawiło się kilkadziesiąt osób.