Nie żyje Yann Gontard, były szef tytułów regionalnych Polska Press

Nie żyje Yann Gontard, CEO Grupy Sodexo w Europie Środkowej, który w latach 1992-2001 związany był z dziennikami regionalnymi Polska Press.

„Dziś w Warszawie w wieku 52 lat zmarł na Covid Yann Gontard, współtwórca wolnych mediów w Polsce” – poinformował 19 marca na Facebooku Krzysztof Zyzik, redaktor naczelny „Nowej Trybuny Opolskiej” (Polska Press).

„Covid zabił najlepszego prezesa jakiego miałem pracując ćwierć wieku w prasie…” – napisał także na Facebooku poznański dziennikarz śledczy, Krzysztof M. Kaźmierczak. „Yann Gontard, Francuz z polską duszą i obywatelstwem, niesztampowy, charyzmatyczny, dowcipny, pełen optymizmu, z niezwykle pozytywnym podejściem do ludzi. Doskonale wykształcony, człowiek sukcesu. Wysportowany, maratończyk, triatlonista, ironman. Nigdy bym nie pomyślał, że covid pokona właśnie jego, ale stało się, zabił go zaledwie w trzy tygodnie…” – wspomina Kaźmierczak.

– Wielka strata – mówi Maciej Wośko, redaktor naczelny „Gazety Bankowej”, a dawniej redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego”. – Był nie tylko prezesem, ale jednocześnie kumplem i bardzo uważnym recenzentem, potrafił stawiać trudne pytania. Dla niego nie było rzeczy niemożliwych i właśnie dzięki takiemu podejściu w „Dzienniku Bałtyckim” udało się zrobić kilka świetnych rzeczy, za co jestem mu wdzięczny – podkreśla Wośko.

– Yanna poznałem w marcu 1993 roku, kiedy pojawił się w „Dzienniku Bałtyckim” jako młody, nieznający języka polskiego kontroler zarządzania – wspomina Mirosław Kowalski, dyrektor zarządzający Blisko.pl, przez wiele lat związany z Polska Press, w tym jako wiceprezes spółki. – Otwartość na ludzi i pogodne usposobienie sprawiło, że z jednej strony ludzie chętnie z nim współpracowali i dzielili się swoją wiedzą, a z drugiej strony chłonęli jego wiedzę w zakresie zarządzania. Bez tej wiedzy i myślenia w kategorii potrzeb czytelników, jakie nam wpoił Yann, gazety Polska Press nie rozwinęłyby się tak, jak miało to miejsce. Był mentorem dla wielu z nas, którzy mieli to szczęście, że spotkali go na swojej drodze – dodaje Kowalski.

Przez trzy lata, do 2001 roku, Yann Gontard był dyrektorem zarządzającym „Gazety Poznańskiej” i „Expressu Poznańskiego”. Wcześniej zarządzał „Dziennikiem Bałtyckim” i „Wieczorem Wybrzeża”. Po odejściu z mediów sprawował funkcję dyrektora zarządzającego TP Internet w Orange Polska, dyrektora zarządzającego Sitel Polska. Od 13 lat związany był z Sodexo. Ostatnio jako CEO Grupy w Europie Środkowej.