SGL rozdało swoje nagrody lokalnym pismom i portalom, Gazetą Roku „Tygodnik Podhalański”

Jerzy Jurecki

„Tygodnik Podhalański” został Gazetą Roku w tegorocznej edycji konkursu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych Local Press 2020. Pismo dostało najwięcej, bo aż 11 nominacji. Dwie nagrody przypadły „Gazecie Radomszczańskiej”, trzy – „Nowinom Jeleniogórskim”, a za najlepszy portal uznano wydawany w Trzebini serwis Przelom.pl.

W kategorii Krótka forma jury nagrodziło materiał Rafała Gnatkowskiego z „Tygodnika Podhalańskiego”, pt. „Haracz za tonaż”. W kategorii Publicystyka statuetka trafiła do Józefa Twardowskiego z „Korso. Tygodnik Regionalny” za materiał pt. „Polska elektromobilność zaczęła się w Mielcu”.

Dwie nagrody przypadły „Gazecie Radomszczańskiej”, trzy – „Nowinom Jeleniogórskim”. Hanna Andrysiak z tego pierwszego tytułu została nagrodzona za materiał pt. „My jesteśmy tu zapomniani, to jest koniec świata” (kategoria: Reportaż prasowy), Janusz Kucharski z „GR” dostał statuetkę za cykl „11 dzieci z Wierzbicy” (Dziennikarstwo śledcze i interwencyjne). Małgorzata Potoczak-Pełczyńska z „Nowin Jeleniogórskich” otrzymała nagrodę w dwóch kategoriach: w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne za tekst „Artyści w pandemii”, zaś w kategorii Wywiad za rozmowę pt. „Opamiętamy się albo pozabijamy – nie ma trzeciej drogi”. Za najdoskonalszą akcję ub. roku uznano „Za oknem 2020”, zorganizowaną także przez „Nowiny Jeleniogórskie”.

Za najlepszego fotografa w mediach lokalnych w 2020 roku jury uznało Dominika Gajdę z „Nowego Info”, nagradzając go za fotoreportaż pt. „Życie podczas pandemii koronawirusa”. Zaś w kategorii Wideo nagrodzono Daniela Długosza z portalu Nowagazeta.pl za „Latający mikrofon NOWej – wędrujące tablice”. Portalem roku został Przelom.pl.

Konkurs SGL Local Press ogłaszany jest nieprzerwanie od 2008 roku. O nagrody ubiegają się dziennikarze prasy lokalnej, bez względu na przynależność redakcji do SGL. Nadesłane prace oceniają dziennikarze z mediów ogólnopolskich i regionalnych. W tym roku jury tworzyli: Marcin Kowalczyk, Andrzej Poczobut, Andrzej Grygiel, Grzegorz Kopacz, Marzanna Zielińska, Reneta Gluza (przewodnicząca), Elżbieta Turlej, Beata Biel. W tej edycji konkursu jury oceniło ponad 430 prac.

W poprzednich latach tytuł Gazety Roku przypadł: „Nowemu Łowiczaninowi” (2008), „Sztafecie” (2009), „Tygodnikowi Podhalańskiemu” (2010), „Pałukom” (2011), „Tygodnikowi Podhalańskiemu” (2012), „Nowinom Jeleniogórskim” (2013), „Gazecie Powiatowej – Wiadomościom Oławskim” (2014), „Gazecie Jarocińskiej” (2015), „Tygodnikowi Podhalańskiemu” (2016), „Gazecie Radomszczańskiej” (2017), „Aktualnościom Lokalnym” (2018). Rok temu (SGL Local Press 2019) Gazetą Roku została „Gazeta Powiatowa – Wiadomości Oławskie”. Wówczas też po raz pierwszy w historii nagrody nie odbyła się gala: werdykt ogłoszono podczas transmisji online.