Bauer odpowiada TVP ws. Telekamer: metody głosowania się nie zmieniły, popularność to nie oglądalność

Telekamery 2021

Wyniki plebiscytu Telekamery 2021 zostały zniekształcone i nie oddają „faktycznych codziennych wyborów milionów widzów” – uważa Telewizja Polska. Głosowanie tylko SMS-ami i przez internet nazwano „szyderstwem organizatorów z czytelników wydawanych przez siebie tv-guidów”, a nagrody dla TVN – „ustawką” i „walką o przetrwanie” Edwarda Miszczaka. – Wyniki plebiscytu Telekamer są miernikiem popularności telewizyjnych produkcji i osobowości, a nie odzwierciedleniem ich oglądalności, zaś metodologia głosowania od lat się nie zmienia i nie budziła dotąd kontrowersji – komentuje Wydawnictwo Bauer.

Telewizja Polska dzień po ogłoszeniu wyników plebiscytu Telekamery 2021 wydała obszerny komunikat, w którym skrytykowała m.in. metodologię głosowania mającą zniekształcić jego wyniki. W oświadczeniu oceniono, że plebiscyt jest „kpiną z widzów i karykaturą rynku”, gdyż wyniki mają różnić się „rażąco od faktycznych codziennych wyborów milionów widzów telewizji linearnej”.

– O wyborach tych (dokonywanych przez widzów) świadczą oficjalne wyniki oglądalności telewizji za 2020 r. mierzone zarówno w standardzie MOR jak i AGB Nielsen – zaznaczono.

TVP: Esemesy były za drogie

W oświadczeniu TVP pisze także, że plebiscyt powinien odzwierciedlać „faktyczne preferencje widzów wyrażone całorocznymi wynikami oglądalności stacji telewizyjnych”. Zdaniem Telewizji Polskiej jej seriale, programy i osobowości nie zostały nagrodzone w Telekamerach, ponieważ przyjęto „wadliwy sposób głosowania za pomocą płatnych SMS oraz online”.

– Relatywnie wysoki koszt SMS, wynoszący 3,69 zł brutto, zniechęcał do głosowania znaczną część widzów – czytamy w komunikacie. – Wertując kuriozalną i nieadekwatną listę laureatów, można odnieść wrażenie, że o wynikach przeprowadzonego konkursu Telekamer nie decydowały odczucia Widzów, ale zorganizowane akcje onlinowych farm trolli i botów. W oświadczeniu czytamy też, że TVN „szoruje po dnie oglądalności”, a mimo to wygrał w większości kategorii. Ma to być „oczywistą ustawką i rozpaczliwą walką dyrektora programowego TVN p. Miszczaka o przetrwanie”.

Bauer: Nikt nie zgłaszał problemów

W odpowiedzi organizujące Telekamery Wydawnictwo Bauer podkreśla, iż wyniki plebiscytu – zgodnie z niezmiennym regulaminem – są miernikiem popularności nominowanych produkcji czy osobowości, a nie odzwierciedleniem ich wymiernej oglądalności. Natomiast głosowanie za pomocą sms-ów lub internetu odbywa się od dwóch lat i nigdy nie wzbudzało kontrowersji żadnej stacji telewizyjnej, w tym TVP.

– Głosowanie za pomocą smsów wydaje się być także najczęściej stosowaną metodą w programach TVP, a stosowana najczęściej stawka za SMS to również 3,69 zł – podkreśla organizator.

W oświadczeniu Bauera można też przeczytać, że wydawnictwo nie otrzymało ani jednego zapytania ze strony głosujących co do głosowań online. – TVP przy wielu produkcjach stosuje zgłoszenia czy głosowanie również online, więc wydaje się, że ten kanał jest popularny wśród widzów publicznego nadawcy – zwraca uwagę wydawca „Tele Tygodnia”.

„Jednodniowe problemy z głosowaniem”

Bauer przyznaje, że wprawdzie były kłopoty techniczne z głosowaniem, ale trwały one tylko jednego dnia spośród 46i, kiedy można było oddać głos. – Biuro Prawne TVP zwróciło się do nas w tej sprawie i otrzyma odpowiedź od naszych prawników w przewidzianym terminie – czytamy.

W stanowisku zwrócono też uwagę na to, że biuro reklamy Wydawnictwa, jak co roku, zwracało się do wszystkich stacji telewizyjnych nominowanych w Plebiscycie, „oferując standardową ofertę reklamową związaną z Telekamerami Tele Tygodnia” – w związku, z czym informacja podana przez TVP nie jest niczym nadzwyczajnym. – Jesteśmy zaskoczeni faktem, że niezmienna od lat metodologia głosowania nie wzbudzała dotąd wątpliwości TVP, która, tylko w przedostatniej, zorganizowanej na tych samych zasadach, zeszłorocznej edycji Telekamer Tele Tygodnia, otrzymała 7 statuetek, a w ciągu całego plebiscytu ponad 140 – pisze organizator plebiscytu.

Bauer zaznacza też, że nie ma wpływu na preferencje czytelników i widzów: – Możemy jedynie zaoferować im przejrzysty, dostępnych dla wszystkich niezależnie od możliwości finansowych, system głosowania, nad którego właściwym przebiegiem czuwa Deloitte, jedna z Wielkiej Czwórki międzynarodowych firm audytorskich – podkreślono w stanowisku.

Najwięcej Telekamer dla TVN

Plebiscyt Telekamery 2021 rozstrzygnięto w środę. Nagrodzono serial „BrzydUla”, „Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny”, Piotra Kraśko (kategoria: Prezenter informacji), Przemka Kossakowskiego (Osobowość telewizyjna), Małgorzatę Sochę (kategoria: Aktorka), Macieja Stuhra (Aktor), Bartka Jędrzejaka (Prezenter pogody), Jerzego Mielewskiego (Komentator sportowy), Cleo (Juror), a także w kategorii Program rozrywkowy: „Nasz nowy dom”. Magazyn „Netfilm” przyznał swoją nagrodę serialowi „Wataha 3”.

Honorowa Kapituła, w której skład weszli zdobywcy Złotych Telekamer z ubiegłych lat, już po raz trzeci przyznała Telekamery w kategoriach: „Człowiek roku” oraz „Produkcja roku”. Nagrodę otrzymała Iga Świątek oraz twórca akcji charytatywnej „Hot16Challenge” – Solar – Karol Poziemski.

Specjalne Telekamery 2021, które przyznaje redakcja „Tele Tygodnia” powędrowały do Canal+ za serial „Król” oraz TVP Kultura – z okazji 15-lecia stacji.

Złote Telekamery Tele Tygodnia trafiły z kolei do Mikołaja Roznerskiego oraz serialu „Lombard. Życie pod zastaw”.

Czek na sumę 23 tysięcy złotych, pochodzącą z SMS-ów wysłanych w głosowaniu w plebiscycie Telekamery Tele Tygodnia, dla Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie odebrała Teresa Lipowska.

Zwycięzcy Telekamer 2020:
Aktorka: Małgorzata Socha
Aktor: Maciej Stuhr
Serial: „BrzydUla”
Serial fabularno-dokumentalny: „Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny”
Osobowość telewizyjna: Przemek Kossakowski
Prezenter informacji: Piotr Kraśko
Prezenter pogody: Bartek Jędrzejak
Komentator sportowy: Jerzy Mielewski
Juror: Cleo
Program rozrywkowy: „Nasz nowy dom”

Natomiast zwycięzcą w kategorii nagroda magazynu „Netfilm” został serial „Wataha 3”.

W TVP Info oświadczenie w całości, widzowie chwalą gwiazdy

TVP W czwartek po południu komunikat Telewizji Polskiej dotyczący Telekamer został w całości odczytany na antenie TVP Info. Zajęło to prawie 8 minut.

W stacji pokazano też nagrane w Katowicach wypowiedzi przechodniów o wynikach plebiscytu. Wszyscy chwalili gwiazdy TVP, podkreślając, że to one powinny dostać nagrody. Pojawiły się też sugestie, że tegoroczne wyniki Telekamer były nieuczciwe, z niekorzyścią dla publicznego nadawcy. Materiał na ten temat pokazano też w głównym wydaniu „Wiadomości”.

Telekamery 2021 pokazywane były przez Telewizję Puls. Głosować można było do 11 lutego, korzystając z jednego z dwóch dostępnych kanałów: wysyłając SMS, albo oddając głos przez stronę internetową telekamery.pl.

Średnia widownia 23. gali wręczenia Telekamer „Tele Tygodnia” (odbyła się 3 lutego ub.r.) wyniosła w TV Puls 1,01 mln osób. Przełożyło się to na 7,28 proc. udziału stacji w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów oraz 7,29 proc. w grupie komercyjnej 16-49 (AMR na poziomie 369 tys. osób).