Holland, Twardoch i Musiałowski wśród laureatów nagród kulturalnych Onetu

Gala O!Lśnień w Pałacu Potockich w Krakowie

Podczas gali O!Lśnień, nagród kulturalnych Onetu i miasta Krakowa, tytuł Ambasadorki Kultury otrzymała reżyserka Agnieszka Holland. O!Lśnieniem Roku zostali Oskar Sadowski, Aleksandra Cieślak wraz z kolektywem Aurora oraz artystkami i artystami za spektakl „Dziady na Mickiewicza”.

Agnieszka Holland podczas uroczystości wygłosiła w imieniu artystów apel do ministra kultury i rządzących. Reżyserka podkreśliła rolę kultury i sztuki w przetrwaniu pandemii, ale i dramatyczną sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie kultury i cała branża z powodu lockdownu.

Tytuł Ambasadora Kultury przyznawany jest przez Onet i miasto Kraków. W pozostałych ośmiu kategoriach laureatów wybrali w głosowaniu internauci. Maciej Musiałowski za rolę w filmie „Sala samobójców. Hejter” został laureatem O!Lśnień w kategorii Film. W kategorii Literatura nagrodzono Joannę Bator za książkę „Gorzko, gorzko”. W kategorii Sztuki wizualne nagrodę dostał dyrektor lubelskiej galerii Labirynt Waldemar Tatarczuk – za wystawy „Jesteśmy ludźmi” i „Nigdy nie będziesz szła sama”. Nagrodę w kategorii Muzyka popularna otrzymał Krzysztof Zalewski za płytę „Zabawa”. W kategorii Muzyka klasyczna i jazz Aleksander Nowak został nagrodzony za muzykę, a Szczepan Twardoch za libretto do „Drach. Dramma per musica”. Arkadiusz Jakubik za role w serialach „Król” i „W głębi lasu” otrzymał nagrodę w kategorii Serial. Reżyserkę Katarzynę Kalwat i aktora Jacka Poniedziałka za spektakl „Powrót do Reims” uhonorowano w kategorii Teatr.

Nową kategorią w tej edycji O!Lśnień byli Herosi Kultury. Zostali w niej wyróżnieni: Oskar Sadowski i Aleksandra Cieślak wraz z kolektywem Aurora, artystkami i artystami za wyreżyserowanie ulicznego musicalu „Dziady na Mickiewicza”. Otrzymali oni także Nagrodę Główną Olśnienie 2021.