Nie żyje Zdzisław Najder, były szef polskiej sekcji Radia Wolna Europa

Zdzisław Najder

W wieku 90 lat zmarł Zdzisław Najder, historyk literatury, opozycjonista w czasach PRL i były dyrektor polskiej sekcji Radia Wolna Europa.

O śmierci działacza i publicysty poinformował jego syn, Krzysztof Najder.

Zdzisław Najder, rocznik 1930, był absolwentem filozofii oraz historii literatury na Uniwersytecie Warszawskim. Należał do jednych z najlepszych znawców biografii i twórczości Josepha Conrada (wł. Józef Konrad Korzeniowski).

Od lat 70. ubiegłego stulecia działał w opozycji demokratycznej – najpierw w Polskim Porozumieniu Niepodległościowym, a potem w „Solidarności”. W latach 1982-1987 był dyrektorem polskiej sekcji Radia Wolna Europa.

W momencie ogłoszenia stanu wojennego był w Wielkiej Brytanii. W 1983 r. wojskowy sąd nieprawomocnym skazał go na karę śmierci za rzekome szpiegostwo na rzecz USA. Wyrok został uchylono dopiero w 1989 roku, ale wcześniej pozbawiono go praw publicznych i skonfiskowano mienie.

Do ojczyzny wrócił dopiero po transformacji ustrojowej. Był doradcą prezydenta Lecha Wałęsy oraz premiera Jana Olszewskiego. W 1992 r. przyznał się do kontaktów z komunistyczną bezpieką. Od 1998 był doradcą przewodniczącego Komitetu Integracji Europejskiej, a w listopadzie 2016 przystąpił do stowarzyszenia Europejscy Demokraci.