Najgłośniejsze zdjęcie ze Strajku Kobiet nagrodzone

. Zrobiła je Marzena Bugała z DZ i zdobyła wyróżnienie w konkursie "2020 - Inny czas"

Zdjęcie Marzeny-Bugały wykonane 23 października podczas-Strajku Kobiet pod katedrą p.w. Chrystusa Króla w Katowicach

To zdjęcie widziała chyba cała Polska. 23 października 2020 roku, dzień po ogłoszeniu wyroku zaostrzającego prawo do aborcji przez Trybunał Konstytucyjny, w kraju rozpoczęły się protesty kobiet. W Katowicach także. I to w stolicy aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej Marzena Bugała, fotoreporterka Dziennika Zachodniego, zrobiła zdjęcie, które stało się symbolem Strajku Kobiet. Właśnie otrzymała za nie wyróżnienie w konkursie fotograficznym „2020 – Inny czas”. Gratulujemy!

Marzena Bugała miała zaledwie kilka, może kilkanaście sekund na zrobienie tego zdjęcia. Był deszczowy piątek, 23 października 2020 roku, w całym kraju kobiety i mężczyźni również, wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko wyrokowi TK. W Katowicach protestujący kierowali się w stronę archikatedry Chrystusa Króla.

– Wiedziałam, że muszę szybko wysłać kilka zdjęć wydawcy, aby trafiły na stronę internetową. Jak na złość padało i miałam problem z połączeniem się z internetem. W końcu stanęłam pod drzewem i przesłałam kilka zdjęć – wspomina Marzena Bugała.

Sytuacja była bardzo dynamiczna. Pod katedrą w Katowicach gromadził się coraz większy tłum, emocje sięgały wówczas zenitu. – Czułam, że muszę tam podejść i fotografować dalej, że to ważny moment – opowiada Marzena.

W pewnym momencie zobaczyła, że przed wejściem do katedry ustawił się kordon policji, na schodach prowadzących do kościoła ludzie zapalali znicze i siedziała tam też dziewczyna z twarzą zasłoniętą i uniesioną w górę pięścią.

– Przy schodach zaczął się młyn, a ja pomyślałam, że chciałabym zrobić zdjęcie: policja, znicze na schodach i ta dziewczyna. I nagle to, co sobie wymyśliłam, miałam przed oczami – wspomina nasza koleżanka.

Nacisnęła spust migawki. Zrobiła zaledwie kilka klatek, bo miała ok. 10 sekund. Jak dodaje, pomogło jej światło, które Marzena tak lubi: lampy podświetlające katowicką katedrę i znicze płonące na schodach. W rezultacie powstało świetne zdjęcie, mówiące o idei Strajku Kobiet więcej niż o nim napisano.

Dziś nikt nie ma wątpliwości, że to zdjęcie jest bardzo wymowne i symboliczne. Ma ogromny ładunek emocjonalny. Marzena pokazała na nim istotę Strajku Kobiet: walkę kobiet o godność i wolność, o prawo do decydowania o sobie, ale też emocje, które kobiety odczuwały i odczuwają w związku z opublikowanym już wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. To gniew, wściekłość, desperacja, ale i determinacja w walce o swoje prawa.

To pierwsza nagroda dla Marzeny Bugały za najgłośniejsze zdjęcie zrobione podczas Strajku Kobiet 2020. Nasza redakcyjna koleżanka zdobyła wyróżnienie w konkursie „2020 – Inny czas”. Serdecznie gratulujemy!