Lux Veritatis dostała w ub. roku ponad 400 tys. zł od dwóch ministerstw

Ojciec Tadeusz Rydzyk

W 2020 roku Fundacja Lux Veritatis powiązana z o. Tadeuszem Rydzykiem dostała w sumie 413 tys. zł z dwóch ministerstw: Rodziny i Polityki Społecznej oraz Spraw Zagranicznych. Pieniądze przeznaczono na spoty i publikacje. Sprawę ujawnił poseł Nowoczesnej, Adam Szłapka.

Parlamentarzysta wystąpił z interpelacjami do wszystkich ministerstw, zadając im pytanie, ile pieniędzy przeznaczyły w roku 2020 na „dzieła o. Tadeusza Rydzyka”. Kilka dni temu odpowiedziały dwa z nich. Szłapka ujawnił w mediach społecznościowych, że w ub. roku Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej do podmiotów powiązanych z Fundacją Lux Veritatis przekazało 105 tysięcy złotych na emisję spotów w Telewizji Trwam.

Drugim ministerstwem, które odpowiedziało (póki co) na zapytanie było MSZ. Ten resort z kolei wydał łącznie ponad 307 tysięcy na projekty: „Rotmistrz Pilecki – przywrócenie pamięci” (180 tys. zł.), „Bohaterowie codzienności – pamięć i upowszechnianie” (24 tys. zł), „Pamięć i Tożsamość – kwartalnik historyczny” (98 tys. zł) oraz na publikację „Pamięć i nadzieja”(5 tys. zł). – Czekam na odpowiedzi od pozostałych ministerstw – pisze Adam Szłapka, zapowiadając kolejne publikacje w sieci.

Pod koniec stycznia okazało się, że w latach 2016-2020 Fundacja Lux Veritatis otrzymała 223,9 tys. zł w ramach czterech dotacji od podmiotów nadzorowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Biuro senatora PO Krzysztofa Brejzy ujawniło z kolei, że Ministerstwo Zdrowia w latach 2016-2020 zapłaciło fundacji Lux Veritatis 1,5 mln zł za usługi promocyjne w ramach programów dotyczących walki z chorobami nowotworowymi. Fundacja Lux Veritatis oraz spółki Nasz Przyszłość i Bonum w ub.r. w ramach jednej z tarcz antykryzysowych uzyskały też łącznie 903,2 tys. zł dopłat do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.