Tomasz Rożek w Radiu 357 odpowiada na „Pytania z Księżyca”, w Trójce prowadził „Pytania z Kosmosu”

Tomasz Rożek

Tomasz Rożek przeniósł swoją codzienną audycję popularnonaukową z Trójki do Radia 357. Zmienił też jej nazwę z „Pytania z Kosmosu” na „Pytania z Księżyca”. – Nie widziałem potrzeby konfrontacji z Polskim Radiem – mówi Rożek portalowi Wirtualnemedia.pl.

„Pytania z Kosmosu” były stałym elementem porannego pasma „Zapraszamy do Trójki”. Po tym jak w sierpniu 2020 roku ekipa tej audycji odeszła z publicznego radia, ze stacją pożegnał się też Tomasz Rożek. Zaczął współpracę z Dariuszem Rosiakiem, w którego podcaście co drugi tydzień ma swój program.

W styczniu Tomasz Rożek dołączył do ekipy Radia 357, gdzie codziennie o godzinie 7.15 przez pięć minut odpowiada na pytania od słuchaczy dotyczące spraw nauki. W ten sposób Rożek przeniósł swoją audycję z Trójki do nowej rozgłośni, zmieniając tylko nazwę. –

W Trójce nadawana była ona od 2016 roku, w sumie powstało ponad 800 odcinków – mówi nam dziennikarz. Czy nazwę swojego formatu zmienił na „Pytania z Księżyca” w związku z działaniami Polskiego Radia? – Nie było żadnych nacisków, ale nie widzę potrzeby konfrontacji. Tym bardziej, że pewnie z czasem by się takowa pojawiła – informuje nas Tomasz Rożek.

Dziennikarz nie wyklucza, że z czasem na antenie Radia 357 pojawią się jego dłuższe programy. – Planów jest dużo, a które z nich i kiedy się zmaterializują to już kwestia rozmów. Radio się krystalizuje, jest w fazie tworzenia więc nie na wszystkie pytania są dzisiaj odpowiedzi – mówi nam dziennikarz.

Tomasz Rożek to dziennikarz naukowy, prowadzi własny kanał na YouTube „Nauka. To lubię”, jest laureatem tegorocznej nagrody rady programowej Polskiego Radia. Doceniono go za wkład w popularyzowanie nauki – właśnie za pośrednictwem audycji „Pytania z kosmosu”. Z wykształcenia fizykiem, na co dzień związany jest z tygodnikiem „Gość Niedzielny”. To jeden z najbardziej znanych, cenionych i lubianych dziennikarzy naukowych w Polsce. Jego vlog „Nauka. To lubię” ma ponad 415 tys. subskrypcji. Od 2016 do 2019 roku Rożek prowadził w TVP program popularnonaukowy „Sonda2”, który doczekał się 6 sezonów.

We wtorek Radio 357 miało ponad 563 tys. zł deklarowanego, miesięcznego wsparcia. Łącznie od czasu uruchomienia zbiórki na działalność, zebrało od patronów niemal 1,57 mln zł. Kolejnym „progiem” zbiórki jest kwota 615 tys. zł, która ma pozwolić na uruchomienie radia w szerszym zakresie, a także e-sklepu z gadżetami.