Ostatnio dodane

Adam Bogoryja-Zakrzewski Reportażystą Roku w konkursie „Melchiory 2020”, trzy statuetki dla Polskiego Radia Lublin

Melchiory 2020

Tytułem radiowego Reportażysty Roku w tegorocznej edycji Konkursu Reportażystów „Melchiory 2020” uhonorowano Adama Bogoryję-Zakrzewskiego. Otrzymał statuetkę Melchiora i nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. złotych, ufundowaną przez Polskie Radio.

Reportera nagrodzono – jak czytamy w uzasadnieniu – za „odkrywanie świata, wymagające dużego zaangażowania i często także odwagi osobiste”. Specjalne wyróżnienie w kategorii Premiera Roku otrzymała Katarzyna Michalak z Polskiego Radia Lublin, za reportaż „Śpiewajcie wolność”, który uchwycił zaangażowanie i entuzjazm studentów KUL – organizatorów koncertu Joan Baez z 1985 roku.

Srebrnymi Melchiorami i nagrodami w wysokości 10 tysięcy złotych uhonorowano Agnieszkę Czyżewską–Jacquemet z Polskiego Radia Lublin za reportaż „Towarzysz śmierci” oraz Katarzynę Michalak, również z Polskiego Radia Lublin, za reportaż „Jestem człowiekiem uchem”.

W telewizyjnej kategorii Inspiracja Roku jury przyznało nagrodę Beacie Bajkiewicz z TVP 3 Warszawa – autorce reportażu „Zmysły wojny”, za przedstawienie roli kobiet w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. W tej kategorii Statuetkę Srebrnego Melchiora ufundowała prezes zarządu Polskiego Radia – Agnieszka Kamińska, nagrodę w wysokości 10 tys. złotych ufundował prezes TVP – Jacek Kurski.

Mistrzów reportażu wybierało jury w składzie: przewodnicząca Irena Piłatowska-Mądry, Anna Sekudewicz, Andrzej Brzoska, Maciej Drygas i Arkadiusz Gołębiewski.

Także w ubiegłym roku w jubileuszowym, XV konkursie „Melchiory 2019” tryumfowali reportażyści Polskiego Radia Lublin. Dominik Gil z tej rozgłośni dostał Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zaś tytuł Radiowego Reportażysty Roku, statuetkę Melchiora oraz 20 tys. zł wręczono Mariuszowi Kamińskiemu.