Ostatnio dodane

Poznaliśmy laureatów konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych

Tomasz Grodzki

Sonia Pajgert i Wiktor Pajgert za film „Polacy Odessy – zniszczona pamięć” otrzymali pierwszą Nagrodę Marszałka Senatu w konkursie dla dziennikarzy polskich i polonijnych. Celem konkursu była odpowiedź na pytanie, „czy Polaków ponad granicami łączy pamięć o wielkich wydarzeniach historycznych”.

O rozstrzygnięciu konkursu poinformowało Centrum Informacyjne Senatu. Jak podano w komunikacie, w 17. edycji konkursu pt. „Człowiek rodzi się nie sobie, tylko dla swojej ojczyzny” zwyciężyli Sonia Pajgert i Wiktor Pajgert, twórcy filmu „Polacy Odessy – zniszczona pamięć”, zamieszczonego na kanale „Polska Nuta” TV na portalu You Tube, którego premiera odbyła się w listopadzie.

„Ten film to przejmująca opowieść o tragicznych losach Polaków mieszkających w Odessie na przełomie XIX i XX wieku. Pokazuje ich udział w ważnych dla Polski wydarzeniach – w wojnie z bolszewikami, w Powstaniu Styczniowym. Film bogato ilustrowany materiałami archiwalnymi, dokumentami, wypowiedziami historyków, wspomnieniami potomków represjonowanych Polaków, w ocenie jury, zasłużył na pierwszą nagrodę. W ocenie jury, to właśnie ta praca najgłębiej oddaje myśl przewodnią tegorocznego konkursu” – czytamy.

Druga nagroda powędrowała do Iwony Piętak za reportaż radiowy „Od frontów I wojny światowej do obozu jenieckiego w Starobielsku – rzecz o żołnierzu i lekkoatlecie Tadeuszu Kirchnerze”, wyemitowany w listopadzie w Polskim Radiu Rzeszów. „To opowiedziana w sposób niezwykle interesujący historia bohaterskiego żołnierza i sportowca – kpt. Tadeusza Kirchnera. W pracy istotny jest wątek emigracyjny. Reportaż ukazuje, jak ponad granicami trwa pamięć o wielkich wydarzeniach historycznych i bohaterach tych wydarzeń. Z reportażu wynika, że pamięć o wydarzeniach historycznych splata losy Polaków żyjących na emigracji z losami ludzi żyjących w Polsce i skłania do wspólnego działania na rzecz utrwalenia tej pamięci” – podkreślono w komunikacie.

Równorzędnymi trzecimi nagrodami doceniono Ewę Trzcińską – za reportaż „Lekcja historii czyli życia”, opublikowany w listopadzie na portalu polacywewłoszech.com, a także Ewę Szkurłat – za reportaż radiowy „Bilet z rowerem”, wyemitowany w marcu w Radiu Kraków. Praca Trzcińskiej – jak czytamy – to „relacja ze zdalnej lekcji historii na temat Bitwy Warszawskiej i jej znaczenia dla współczesnej młodzieży mieszkającej za granicą, przeprowadzonej przez autorkę reportażu w polonijnej szkole w Bolonii”. Z kolei reportaż Szkurłat „pokazuje, że historia Polski wpisuje się w osobiste losy Polaków żyjących za granicą, a nawet je zmienia”.

Wyróżnienie otrzymała Sława Ratajczak, autorka eseju „W setną rocznicę bitwy warszawskiej 1920”, opublikowanego w portalu Gazeta Rynek – Hamburg w listopadzie. „W ocenie jury praca odpowiada założeniom konkursu. Są to wspomnienia – także rodzinne – polonijnej nauczycielki i dziennikarki, wpisane w historię Polski. Podobnie jak refleksje dzieci ze szkoły polonijnej w Niemczech i ich rodziców” – napisano.

Jak informuje Centrum Informacyjne Senatu, laureaci zostaną zaproszeni na spotkanie online, które odbędzie się na początku nowego roku.