Ostatnio dodane

Zmarł Wojciech Borowik, członek rady programowej Polskiego Radia

Wojciech Borowik

W wielu 64 lat zmarł Wojciech Borowik – od 12 lat prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa, a w ostatnich latach także członek rady programowej Polskiego Radia. Był zakażony koronawirusem.

Informację o śmierci Wojciecha Borowika w mediach społecznościowych w nocy z poniedziałku na wtorek podali prezydent Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski i posłanka PiS Joanna Lichocka.

– Zmarł Wojciech Borowik, szef Stowarzyszenia Wolnego Słowa, ciepły, zacny człowiek, działacz opozycji w PRL, dziennikarz. Wielka strata dla Polskiego Radia, był członkiem Rady Programowej, prowadził program na antenie Polskiego Radia 24. Słuchało się Go z taką przyjemnością… Żal. R.I.P. – napisała Lichocka na Twitterze.

12 grudnia Wojciech Borowik poinformował, że zakaził się koronawirusem. – No i stało się! Pieprzony Covid zaatakował z całych sił! Bez ostrzeżenia! Z dnia na dzień, z godziny na godzinę straciłem możliwość ruszenia ręką czy nogą. Utrzymanie telefonu w dłoni choć przez moment to istny cud. Walka o tlen niesłychanie wyczerpująca i stresująca – opisał na Facebooku.

– Od wczoraj rano jestem pod wspaniałą opieką medyków ze Szpitala MSWiA. Bardzo dziękuję wszystkim za wsparcie i pamięć oraz proszę o wybaczenie, że nie odpowiadam na maile i telefony. Po prostu brakuje mi siły – dodał.

Borowik od 2008 roku szefem SWS

Wojciech Borowik był absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Działał w opozycji demokratycznej, współpracował z Komitetem Obrony Robotników, wstąpił do „Solidarności” i Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Po wprowadzeniu stanu wojennego był internowany w ośrodku odosobnienia na warszawskiej Białołęce. Został zatrzymany w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Zwolniono go w lipcu 1982 roku w związku z amnestią dla więźniów politycznych.

Na początku lat 90. był działaczem Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna i Ruchu Demokratyczno-Społecznego, był także sekretarzem koła parlamentarnego Solidarności Pracy.

W latach 1993-1997 sprawował mandat posła II kadencji z listy Unii Pracy. W latach 2002-2004 był wiceprezesem Głównego Urzędu Statystycznego. Od 2008 r. prezesem Stowarzyszenia Wolnego Słowa zrzeszającego m.in. uczestników niezależnego ruchu wydawniczego w PRL.

W 2008 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 r. prezydent Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Wolności i Solidarności.

Borowik w radzie programowej Polskiego Radia przez cztery lata

Na początku 2017 roku Wojciech Borowik został jednym z członków rady programowej Polskiego Radia powołanej na nową kadencję przez Radę Mediów Narodowych.