Ostatnio dodane

Rusza druga edycja konkursu im. Jána Kuciaka, w jury Věra Jourova i Lech Wałęsa

Ringier Axel Springer Media zaczął przyjmowanie zgłoszeń do drugiej edycji konkursu #AllForJan Award im. Jána Kuciaka, słowackiego dziennikarza zamordowanego na początku 2018 roku. Nagroda zostanie wręczona 25 lutego podczas trzeciej edycji Media for Freedom Summit.

W nowej edycji konkursu #AllForJan Award będą oceniane materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe opublikowane lub wyemitowane w mediach od 1 stycznia do 30 grudnia br. Można je zgłaszać na stronie allforjanaward.com, gdzie dostępne są też szczegółowe zasady.

Nadesłane prace oceni jury w składzie: wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Věra Jourová, były prezydent Lech Wałęsa, redaktor naczelny słowackiego portalu Aktuality.sk Peter Bárdy (jest przewodniczącym jury), prezes Ringier Axel Springer Media AG Mark Dekan, wiceprezes ENPA Valdo Lehari jr. oraz dziekan Wydziału Mediów Uniwersytetu Paneuropejskiego w Bratysławie Iveta Radičová.

Nagroda im. Jána Kuciaka zostanie wręczona 25 lutego podczas trzeciej edycji Media for Freedom Summit (wcześniej: Press Freedom Conference). Wydarzenie, tak samo jak prace jury, z powodu pandemii będzie przebiegać w trybie internetowym. Będzie poświęcone współczesnym zagrożeniom dla wolnych i niezależnych mediów, takim jak naciski polityczne, cenzura, mowa nienawiści i powszechna dezinformacja w cyfrowej rzeczywistości.

Pierwsza nagroda im. Kuciaka dla braci Sekielskich

#AllForJan Award im. Jána Kuciaka jest przyznawana dziennikarzom z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy w swojej pracy zawodowej dochowują wierności wartościom takim jak otwartość, odwaga i bezkompromisowość w relacjonowaniu tematów istotnych społecznie. W styczniu br. w ramach pierwszej edycji nagrodę otrzymali Tomasz i Marek Sekielscy za film dokumentalny „Tylko nie mów nikomu”.

Konkurs #AllForJan Award jest formą upamiętnienia słowackiego dziennikarza śledczego Jána Kuciaka, który pracował w serwisie Aktuality.sk należącym do Ringier Axel Springer. 21 lutego 2018 roku Kuciak i jego narzeczona Martina Kušnírova zostali zamordowani w ich domu.

We wrześniu br. sąd w Pezinoku k. Bratysławy za pomoc w morderstwie skazał Tomasza Szabo na 25 lat więzienia. Natomiast biznesmen Marian Koczner i jego znajoma Alena Zsuzsova zostali uniewinnieni z zarzutu morderstwa dziennikarza i jego narzeczonej.