To już 63 lata Telewizji Katowice

3 grudnia 1957 roku o godz. 16.00 uroczyście rozpoczęła nadawanie Telewizja Katowice. Zgromadzonych przed odbiornikami telewidzów powitała Liliana Czarska – aktorka Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego słowami: „Tu Telewizja Katowice. Dobry wieczór Państwu”.

Uroczystego otwarcia ośrodka dokonał Zygmunt Moskwa, a wydarzenie relacjonował dziennikarz radiowy Witold Dobrowolski, pierwszy sprawozdawca Telewizji Katowice. Na premierowy program Telewizji Katowice złożyły się dwa filmy dokumentalne autorstwa Edwarda Poloczka: „Narodziny Śląskiej Telewizji” oraz „Śląska Kronika Telewizyjna”. Potem nadano także transmisję z uroczystej akademii z okazji Dnia Górnika, która odbywała się w sali Opery Państwowej w Bytomiu. Program pierwszego dnia na antenie Telewizji Katowice zakończono atrakcyjnie, czyli emisją amerykańskiego (!) filmu fabularnego, który jednak oglądać mogli nieliczni jeszcze właściciele odbiorników telewizyjnych wraz z sąsiadami.

1 czerwca 1957 roku powołano pierwszego redaktora naczelnego Telewizji Katowice, którym został Janusz Korczyński. W pierwszych dniach swojego istnienia, program Telewizji Katowice ukazywał się trzy razy w tygodniu po mniej więcej trzy godziny. Zaledwie tydzień po rozpoczęciu działalności, do oferty programowej został dołączony poniedziałkowy blok audycji z ośrodka w Warszawie.

Telewizja Katowice stopniowo rozwijała się. 29 kwietnia 1966 r. uruchomiono studio telewizyjne w Bytkowie o powierzchni 432 m kw. i kubaturze 4 752 m, które było największym w Polsce. Nowe studio rozpoczęło swoją działalność emisją programu rozrywkowego Jacka Fedorowicza, w reżyserii Janusza Rzeszewskiego, ze scenografią Jerzego Masłowskiego pod jakże adekwatnym tytułem „Dziś otwieramy nowe studio”.

Fedorowicz z Rzeszewskim postanowili w nowej scenografii sprawdzonego już wnętrza nowego studia kontynuować cykl „Przy sobocie po robocie”. Tytuł cyklicznego programu telewizyjnego z lat 70. ubiegłego stulecia sugerował troskę socjalistycznego państwa o wypoczynek ludu pracującego. Program ten prowadził niezmiennie Zenon Wiktorczyk, który gościł u siebie gwiazdy polskiej piosenki, a wśród nich m.in.: Marię Koterbską, Danę Lerską, Irenę Santor, Halinę Kunicką, Kalinę Jędrusik, Violettę Villas, Tadeusza Woźniakowskiego, Mieczysława Fogga, Wiktora Zatwarskiego i Jerzego Połomskiego oraz Marylę Rodowicz. Wraz z otwarciem studia nastąpił rozwój programowy Telewizji Katowice.

Wielkim uznaniem widzów cieszyły się spektakle teatralne. W styczniu 1958 roku rozpoczęto regularne cotygodniowe prezentacje widowisk teatralnych. Raz w tygodniu na antenie Telewizji Katowice ukazywało się wznowienie spektaklu scenicznego, bądź oryginalne widowisko telewizyjne. Na antenie ogólnopolskiej Telewizji Polskiej spektakle emitowane były w cyklu „Teatru Piątkowego”.

W 1966 roku nasza telewizja wyemitowała blisko 280 godzin programu lokalnego, a prawie 300 godzin wyprodukowała na antenę ogólnopolską.

Z czasem liczba godzin własnego programu Telewizji Katowice uległa zwiększeniu. Wyjątkowo ważnym tematem anteny TVP Katowice były programy muzyczne: koncerty Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji (WOSPRiTV), i cykle Janusza Cegiełły, które gromadziły przed odbiornikami telewizyjnym ogromną widownię.

Od samego początku najważniejszą pozycją programu Telewizji Katowice był program informacyjny z regionu, czyli „Aktualności” oraz reportaże. Tak jest zresztą do tej pory. Dzięki wozowi transmisyjnemu możliwe było pokazywanie ważniejszych wydarzeń w regionie, widowisk artystycznych oraz relacjonowanie rozgrywek sportowych z piłką nożną i żużlem na Stadionie Śląskim.

Ośrodek Telewizji Polskiej w Katowicach rozwijał się dynamicznie. Pojawił się m.in. program „Zajechał wóz do …” oraz nowe premiery teatralne. Upadek komunizmu w 1989 roku przyniósł zmiany. Do pracy w Telewizji Katowice wrócili dziennikarze i pracownicy wyrzuceni w czasie stanu wojennego. Odeszli zaś skompromitowani oraz dyspozycyjni. W 1990 roku powstała Górnośląska Telewizja Regionalna (GTR-3). Jej twórcami zostali znani dziennikarze – Wojciech Sarnowicz i Michał Smolorz. Programy emitowane były przed i po południu, a w 1991 r. zaczyna się nowy okres w dziejach Telewizji Katowice – to przejście techniki telewizyjnej na nowoczesny cyfrowy system rejestracji i emisji programów. Telewizja Katowice przeżywa wtedy renesans, i emituje 24 godziny na dobę własny program.

W 1995 roku po likwidacji Komitetu ds. Radia i Telewizji, katowicki ośrodek otrzymuje status oddziału spółki akcyjnej Skarbu państwa. Nowa nazwa brzmi: Telewizja Polska S.A. Oddział w Katowicach. Obecnie Telewizja Katowice jest jednym z największych Oddziałów Telewizji Polskiej. Realizuje programy dla anteny własnej i dla anten ogólnopolskich. Jest liderem w produkcji materiałów informacyjnych, głównie dla TVP3 i TVP Info, ale również dla innych anten ogólnopolskich. Dziennikarze serwisów informacyjnych, reportażyści i dokumentaliści TVP Katowice są laureatami wielu prestiżowych konkursów dziennikarskich. Co piąty news w ogólnopolskich programach informacyjnych Telewizji Polskiej jest wyprodukowany w TVP Katowice. Atutem Oddziału TVP SA jest profesjonalna i wszechstronna załoga, która ma wiedzę oraz doświadczenie w produkcji zarówno prostych form telewizyjnych, jak i audycji o znacznym stopniu trudności realizatorskiej.