Ostatnio dodane

Zmarł Andrzej Niedoba, pisarz, dramaturg i dziennikarz z Wisły

To on napisał słowa pieśni „Szumi jawor”

Andrzej Niedoba

W środę 25 listopada po krótkiej i ciężkiej chorobie w wieku 80 lat zmarł Andrzej Niedoba, pisarz, dramaturg i dziennikarz z Wisły. Był autorem słów pieśni „Szumi jawor” określanej hymnem górali beskidzkich. Z naszych informacji wynika, że zmarł z powodu covid-19.

W środę 25 listopada po krótkiej i ciężkiej chorobie w wieku 80 lat zmarł Andrzej Niedoba, pisarz, dramaturg i dziennikarz z Wisły. Był autorem słów pieśni „Szumi jawor”, określanej hymnem górali beskidzkich. Człowiekiem wielkiego ducha, poważanym i szanowanym, z ogromnym autorytetem.

– Nie mogę uwierzyć w tę smutną informację… Wyrazy ogromnego współczucia i kondolencje dla rodziny! Panie Andrzeju, będzie nam Pana bardzo brakowało – napisał na swoim facebookowym profilu Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.

– Brakuje nam słów, dlatego zacytujemy słowa najbardziej znanej pieśni Pana Andrzeja: „Szumi jawor szumi i szumi osika, Nigdy nie zaginie górolsko muzyka. Górolsko muzyka i górolskie granie, Nigdy nie zaginie w Beskidach śpiywanie.” Składamy wyrazy ogromnego współczucia i kondolencje rodzinie Pana Andrzeja. Będzie nam brakowało rozmów i inspiracji, którą zawsze ze sobą przynosił… – podkreślili przedstawiciele Wiślańskiego Centrum Kultury.

Andrzej Niedoba urodził się 30 października 1940 roku w Cieszynie. Był synem Adama, założyciela zespołu Wisła, nauczyciela i pedagoga, bratankiem Władysława Niedoby – słynnego zaolziańskiego „Jury spod Grónia”. Ukończył polską szkołę podstawową w Jabłonkowie, polskie liceum w Czeskim Cieszynie w 1958 roku i polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w 1963 roku.

Po ukończeniu studiów pracował jako dziennikarz i spiker Telewizji Katowice w Krakowie, a później w Katowicach. Pisał również artykuły publicystyczne i reportaże, pracował w jedenastu śląskich i zaolziańskich redakcjach. Pod koniec lat 60. XX wieku stworzył wraz ze swoim ojcem nieoficjalny hymn górali beskidzkich „Szumi jawor”.

Był też nagradzanym dramaturgiem. W 1978 roku debiutował jako dramaturg sztuką „Skoczek” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Napisana przez niego gwarą sztuka „Rajska jabłonka” ze względu na poruszaną tematykę nie mogła zaistnieć na deskach teatralnych w latach 80. Swoją prapremierę miała dopiero w 2016 roku z okazji jubileuszu 65-lecia Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie.

Andrzej Niedoba napisał kilka książek, w tym „Rzekę niepokorną”, opowiadającą losy rodu Niedobów, niedawno skończył książkę „Herody”, która – jak informują w Wiśle – ukaże się już wkrótce. Wydał zbiory reportaży, a sztuka „Kim pani jest?” była pokazywana w Teatrze Telewizji – zagrały w niej Krystyna Janda i Mirosława Dubrawska.

Z naszych informacji wynika, że Andrzej Niedoba zmarł z powodu covid-19.

_______________________________

Andrzej Niedoba
Andrzej Niedoba

WISŁA / Andrzej Niedoba pochodził z Nawsia. Mieszkał od lat w Wiśle. Dzisiaj, w wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w krakowskim szpitalu.

Dziennikarz, reportażysta, autor książek: „Siedemdziesiąt dziewięć godzin nocy”, „Piekło niebo”, zbioru reportaży pt. „Matka Ziemia” poświęconych bohaterom swojej Małej Ojczyzny – Ziemi Cieszyńskiej oraz najnowszej, wydanej w 2018 roku „Rzeki niepokornej. Sagi cieszyńskiej”.

Był też autorem wielu sztuk teatralnych, m.in. „Rajskiej Jabłonki”, którą Scena Polska Teatru Cieszyńskiego wystawiła z okazji swego jubileuszu sześćdziesięciopięciolecia w 2016 roku. Na tym wydarzeniu kończy się „Saga”.

Był laureatem Nagrody im. Karola Miarki przyznawanej przez Marszałka Województwa Śląskiego.

W ubiegłym roku został odznaczony laurem Srebrnej Cieszynianki, a także nagrodą im. ks. Leopolda Jana Szersznika za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

*     *     *

addendum

Andrzej Niedoba zaliczał się do grupy dziennikarzy wytrawnych. Pracował w wielu redakcjach; zaczynał w połowie lat sześćdziesiątych minionego stulecia w „Trybunie Robotniczej” na stanowisku publicysty, a następnie kolejno: jako  korespondent „Sztandaru Młodych”, redaktor działu w TV Katowice, redaktor naczelny „Głosu Ziemi Cieszyńskiej”, reportażysta w „Trybunie Robotniczej”, reportażysta w śląskim tygodniku ilustrowanym „Panorama”, reportażysta w śląskim tygodniku społeczno-kulturalnym „Tak i Nie”, sekretarz redakcji, a następnie redaktor naczelny tygodnika  regionalnego „Nowiny”.

Za swoją pracę bywał wyróżniany i honorowany: w 1974 roku Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 1980 roku – Złotą Odznaką Zasłużony w rozwoju województwa katowickiego, a w 1984 roku Złotym Krzyżem Zasługi.

__________________________________

Pogrzeb ś.p. Andrzeja Niedoby odbędzie się we wtorek, 1 grudnia o godz. 12:00 na cmentarzu „Na Groniczku” w Wiśle.