Wniosek o zakaz wstępu do sejmowej sali posiedzeń dla dziennikarza TVP

Powód: przeszkadzanie

Miłosz Kleczek

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski złożył do marszałek Sejmu Elżbiety Witek wniosek o wydanie zakazu wstępu do loży dziennikarskiej w galerii sejmowej dla pracownika TVP Miłosza Kłeczka, w czasie kiedy prowadzi obrady. Powodem ma być przeszkadzanie w obradach, niereagowanie na upomnienia marszałka i Straży Marszałkowskiej.

Pismo wicemarszałka Sejmu w tej sprawie opublikował Klaudiusz Slezak, dziennikarz Radia Nowy Świat.

Dziennikarz opublikował dokumenty wskazujące, że poprzednio reporter TVP Info Miłosz Kłeczek nie reagował na upomnienia wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego, który prosił go, aby w czasie obrad nie rozmawiał lub „przeniósł swoją rozmowę poza salę sejmową”. Kłeczek miał rozmawiać przez telefon, co miało przeszkadzać posłom w sali obrad.

Po 20. posiedzeniu Sejmu polityk złożył wniosek w sprawie zakazu wstępu na sejmową galerię (to miejsce dla dziennikarzy z którego mogą obserwować posiedzenia izby) dla pracownika TVP Miłosza Kłeczka, w czasie kiedy prowadzi obrady.

Kłeczek: Partie opozycyjne chcą ograniczać dostęp dziennikarzom

Spytaliśmy o komentarz do sprawy Miłosza Kłeczka. Według niego, „loża dziennikarska na galerii sejmowej, z której prowadzone są relacje parlamentarne znakomicie funkcjonuje od około 30 lat”.

– Do tej pory nie było z tym żadnego problemu. Zastanawiający jest fakt, że przedstawiciele partii opozycyjnych, którzy jeszcze nie tak dawno głośno krzyczeli o wolności mediów i domagali się nieskrępowanego dostępu dziennikarzy do galerii sejmowej dzisiaj chcą ten dostęp ograniczać. Te próby dotyczą jednak jak widać wyłącznie mediów publicznych – stwierdza dziennikarz.

Dodaje, że „jednocześnie jeśli w jakikolwiek sposób przez zbyt głośne zachowanie lub relacje reporterską został zakłócony przebieg dyskusji na sali plenarnej ubolewam nad tym”. – W przyszłości relacje z loży prasowej będą prowadzone ciszej – deklaruje Miłosz Kłeczek.

Miłosz Kłeczek trafił do TVP Info w czerwcu 2016 roku z Superstacji. Wcześniej pracował m.in. dla TVN24, TTV, TVN Meteo i radiowej Jedynki. W TVP jest przede wszystkim reporterem sejmowym, a w październiku 2019 roku zadebiutował jako prowadzący pasmo informacyjne.

Średni dobowy udział TVP Info w rynku oglądalności w październiku wyniósł 4,10 proc. (po wzroście o 16 proc.).