Trwa paraliż Rady Mediów Narodowych

Krzysztof Czabański

Telewizja Polska w tym tygodniu ma przedstawić Radzie Mediów Narodowych informację na temat funkcjonowania spółki w czasie pandemii. RMN kolejny miesiąc nie podejmuje jednak żadnych decyzji personalnych. Przewodniczący Rady Krzysztof Czabański zapewnia, że nie ma to związku z niekompletnym składem RMN, ale co innego mówił na posiedzeniu.

Punkt o informacji TVP znalazł się w porządku zaplanowanego na piątek posiedzenia RMN. 4 listopada informację na temat działalności w czasie pandemii przedstawiła Polska Agencja Prasowa, a 2 grudnia zrobić to ma Polskie Radio.

RMN odbywa posiedzenia, ale nie podejmuje uchwał dotyczących spraw personalnych. Ze strony Rady wynika, że ostatnią uchwałę podjęła 7 sierpnia. Na uzupełnienie składu czekają rady nadzorcze Radia Kraków i Radia PiK z Bydgoszczy (z zasiadania w radzie nadzorczej Radia Kraków zrezygnował Łukasz Kmita, a Wojciech Jaranowski – w radzie Radia PiK). Z kolei 19 stycznia kończą się kadencje rad programowych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, pięciu rozgłośni regionalnych i czterech oddziałów terenowych TVP. Kolejnych spółek i oddziałów kadencje upływają 16 lutego, a następnych – miesiąc później.

W sierpniu z członkostwa w RMN zrezygnował Grzegorz Podżorny, wybrany do Rady z rekomendacji klubu Kukiz’15. Aby prezydent Andrzej Duda mógł powołać nowego członka RMN, potrzebna była zmiana ustawy. Nowelizacja opublikowana została w Dzienniku Ustaw 8 października, a 5 listopada – datowane na 20 października postanowienie prezydenta RP stwierdzające wygaśniecie z dniem 10 sierpnia członkostwa Grzegorza Podżornego w Radzie.

Prezydent nie powołał jeszcze nowego członka RMN spośród kandydatów wskazanych przez opozycję – Roberta Kwiatkowskiego z Lewicy i Pawła Olszewskiego z Koalicji Obywatelskiej.

– W najbliższym czasie nie planuję rozpatrywania punktów personalnych. Nie ma to jednak nic wspólnego z uzupełnieniem składu RMN przez pana prezydenta – przekonuje „Press” przewodniczący Rady Krzysztof Czabański. Czy Rada może decydować w kwestiach personalnych w czteroosobowym składzie? – Tak twierdzą prawnicy. Nie ma przeszkód prawnych – odpowiada.

Jednak miesiąc temu przewodniczący Czabański przekazał członkom, że RMN nie będzie podejmować decyzji personalnych, dopóki prezydent nie powoła nowego członka Rady. Juliusz Braun przywołuje fragment przyjętego protokołu z 29 października. Mówi, że znalazł się w nim fragment, w którym można przeczytać: „Przewodniczący zwrócił uwagę, że Rada wstrzymuje się z podejmowaniem decyzji personalnych do czasu uzupełnienia składu Rady Mediów Narodowych”.

Obecnie RMN tworzą: troje polityków PiS Elżbieta Kruk, Joanna Lichocka i Krzysztof Czabański, a także Juliusz Braun, który do Rady trafił z rekomendacji Platformy Obywatelskiej.

Rada Mediów Narodowych powołuje i odwołuje władze mediów publicznych: Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, publicznych rozgłośni regionalnych i Polskiej Agencji Prasowej.