Ostatnio dodane

Anna Dziewit-Meller zrywa współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym”

„Nie widzę dla siebie miejsca w tygodniku katolickim”

Anna Dziewit - Meller

Felietonistka i pisarka Anna Dziewit-Meller zakończyła współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym”. Poinformowała, że powodem tego są wydarzenia wokół orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. – W obliczu tego co dzieje się w Polsce – nie widzę dla siebie miejsca w tygodniku katolickim – skomentowała. – To suwerenna decyzja dziennikarki – podkreśla Piotr Mucharski, redaktor naczelny tygodnika.

Dziewit-Meller zaczęła współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym” w lutym 2017 roku, zastępując jako felietonistka odchodzącego wówczas Pawła Reszkę. We wtorek poinformowała na swoim profilu facebookowym, że kończy pisanie cotygodniowych felietonów dla pisma.

– Właśnie złożyłam wymówienie i teraz mogę pisać do Was tu. W obliczu tego co dzieje się w Polsce – nie widzę dla siebie miejsca w tygodniku katolickim. Jestem za prawem do aborcji na życzenie, żaden kompromis nie jest dla mnie satysfakcjonujący. Czuję, że pisząc dalej dla TP będę działała wbrew sobie, jakkolwiek gościnne były dla mnie przez wiele lat te łamy – skomentowała.

Podziękowała też zespołowi i Piotrowi Mucharskiemu, szefowi „Tygodnika Powszechnego”. Dodała, że wkrótce dokona apostazji (akt „wypisania się” z Kościoła katolickiego). – Spóźnionej o wiele, wiele lat. Myślę, że nie ma już we mnie miejsca nawet na sympatię do tzw. kościoła otwartego.

Redaktor naczelny tygodnika, Piotr Mucharski, w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl mówi, że decyzja o zerwaniu współpracy jest suwerenny ruch Anny Dziewit-Meller. – Redakcja nie ma tutaj nic do komentowania – podkreśla. Dodając, że trwają już rozmowy z potencjalnymi następcami pisarki. – Mamy kilka nazwisk osób, które mogłyby zastąpić Annę Dziewit-Meller, za wcześnie jednak, aby mówić, kto ostatecznie będzie u nas pisał felietony w jej miejscu. Mamy jeszcze kilka dni na taką decyzję – podkreśla Mucharski.

Anna Dziewit-Meller jest pisarką i dziennikarką, współautorką tomów wywiadów „Głośniej! Rozmowy z pisarkami” i „Teoria trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami”, a także reporterskiej książki o Gruzji „Gaumardżos, opowieści z Gruzji” (Nagroda Magellana 2011), napisanej wspólnie z Marcinem Mellerem. W 2012 roku ukazała się jej powieść „Góra Tajget”. W 2012 r. ukazała się jej debiutancka powieść „Disko”, nominowana do Nagrody Literackiej „Gryfia”. W 2017 r. wydała książkę „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy”. W przeszłości była też liderką składającego się wyłącznie z kobiet zespołu rockowego „Andy”.

Felietonistami „Tygodnika Powszechnego” pozostają Wojciech Bonowicz, Jan Klata, Stanisław Mancewicz, Andrzej Stasiuk, Bartosz Minkiewicz i Dorota Masłowska, która dołączyła do tego grona we wrześniu br.

Według danych ZKDP w lipcu br. średnie rozpowszechnianie płatne razem „Tygodnika Powszechnego” wynosiło 26 518 egz., po wzroście o 5,58 proc. rok do roku.