Parlament Europejski ustanawia nagrody dla dziennikarzy śledczych

W trzecią rocznicę zabójstwa maltańskiej dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii, Parlament Europejski inauguruje nagrodę jej imienia

Upamiętniając trzecią rocznicę zabójstwa maltańskiej dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii, Parlament Europejski inauguruje nagrodę jej imienia. Ma wyróżniać wybitne dziennikarstwo, odzwierciedlające wartości i zasady Unii Europejskiej.

Parlament Europejski (PE) uważa, że ochrona wolności prasy na całym świecie, a w szczególności dziennikarzy śledczych, leży w ważnym interesie społeczeństw demokratycznych.

Mimo że nagroda jest inicjowana i wspierana przez PE, będzie zarządzana przez niezależnego europejskiego partnera medialnego, który ma być wkrótce wybrany. Partner będzie miał za zadanie ustalić szczegółowe kryteria przyznawania nagrody i zdecydować, kto zasiądzie w jury.

PE planuje, że zgłoszenia do nagrody będzie można nadsyłać jeszcze w tym roku. Nominacje mają być ogłaszane w Światowy Dzień Wolności Prasy (3 maja), a wręczenie nagród ma się odbywać w rocznicę śmierci Daphne Caruany Galizii.

Inauguracja nagrody odbędzie się dzisiaj (16 października, w godz. 12.30-13.00) na Facebooku Parlamentu Europejskiego. Poprowadzą ją wiceprzewodniczącą PE Heidi Hautula i maltański europoseł David Casa. Dołączy do nich syn zamordowanej dziennikarki – Andrew Caruana Galizia.

Daphne Caruana Galizia była maltańską dziennikarką śledczą, tropiła korupcję w rządzie. Zginęła w zamachu bombowym w październiku 2017 roku. Jej śmierć była postrzegana jako brutalny atak na wolność słowa i wywołała polityczne trzęsienie ziemi na Malcie – ostatecznie premier Joseph Muscat zrezygnował z funkcji.

Jak donosi w czwartek „The Guardian”, dotychczas nie było ani procesu, ani wyroku w sprawie zabójstwa Galizii, a trzej oskarżeni o podłożenie bomby w jej samochodzie staną przed sądem dopiero w przyszłym roku.