Nagroda im. Dariusza Fikusa dla Magdaleny Gałczyńskiej, nagroda specjalna – dla Karoliny Bacy-Pogorzelskiej i Piotra Czabana

Laureaci Nagrody im. Dariusza Fikusa

Magdalena Gałczyńska z Onetu została laureatką tegorocznej Nagrody im. Dariusza Fikusa, przyznawanej przez Press Club Polska. Dziennikarkę doceniono za cykl publikacji „Farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości”. Karolina Baca-Pogorzelska i Piotr Czaban odebrali nagrodę specjalną. Nagrody wręczano w środę, w trakcie uroczystej gali.

Cykl Magdaleny Gałczyńskiej ukazał się na portalu Onet.pl latem 2019 r. W efekcie publikacji w sierpniu ub. roku do dymisji podał się ówczesny wiceminister Łukasz Piebiak. – Dziękuję kolegom i koleżankom z Onetu, dziękuję mężowi i moim synom bliźniakom, którzy wiedzą, jak to jest, kiedy mama jest, a jakby jej nie było – mówiła dziennikarka, odbierając nagrodę.

Nagrodę w kategorii Dziennikarstwo Ekonomiczne odebrał Bartłomiej Godusławski za cykl publikacji na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” o poszkodowanych w aferze GetBack. Jury przyznało także nagrodę specjalną Press Club Polska. Otrzymali ją Karolina Baca-Pogorzelska i Piotr Czaban. W uzasadnieniu podano, że reporterzy nagrodzeni zostali za wielomiesięczne, konsekwentne, uwieńczone sukcesem wysiłki na rzecz ewakuacji z Syrii małżeństwa dziennikarzy Assmy i Omara Al-Halabich wraz z rodziną.

O przyznaniu tej nagrody członkowie Press Club Polska informowali z dużym wyprzedzeniem – już na początku września. – Oboje poświęcili swój prywatny czas docierając do każdego, kto mógł pomóc, by ocalić życia Assmy, Omara i ich dzieci, którzy dzięki tym wysiłkom są już bezpieczni w Polsce – informował wówczas fundator nagrody.

.@BacaPogorzelska i @CzabanPiotr odebrali #NagrodaSpecjalnaPressClubu. Gratulacje! fot. Jacek Turczyk pic.twitter.com/HFz200Y5WS

— Press Club Polska (@pressclubpolska) September 30, 2020

Gościem tegorocznej gali Nagrody im. Dariusza Fikusa była szefowa białoruskiego Press Clubu Julia Słuckaja. Opowiadała o represjach, które spotkają niezależnych dziennikarzy na Białorusi.

Karolina Baca-Pogorzelska (wraz z Michałem Potockim) była też laureatką ubiegłorocznej edycji Nagrody – wówczas jury przyznało ją parze reporterów za cykl tekstów na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” poświęconych importowi antracytu z Donbasu.

Nagroda im. Dariusza Fikusa została ustanowiona w 1997 roku przez redakcję „Rzeczpospolitej”. W 2009 rodzina red. Fikusa odebrała nagrodę gazecie i od 2011 roku przyznawana jest przez Press Club Polska.