Koronawirus w Radiu Gdańsk: szefostwo na kwarantannie, dziennikarze pracują zdalnie

11 osób z kierownictwa Radia Gdańsk przebywa na kwarantannie po tym, jak okazało się, że jedna z nich miała styczność z osobą zarażoną Covid-19 – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Kwarantanną objęty jest m.in. prezes i redaktor naczelny – Adam Chmielecki. Sytuacja nie wpływa na emisję: dziennikarze procują zdalnie.

Na kwarantannie przebywają osoby z kierownictwa rozgłośni, włącznie z prezesem Adamem Chmieleckim. – Potwierdzam, że od piątku członkowie kolegium redakcyjnego przebywają na kwarantannie. Koronawirusem zarażony był członek rodziny jednego z z naszych kolegów, który – nie wiedząc o tym – przychodził normalnie do pracy. Skontaktowaliśmy się z Sanepidem i postępujemy według wskazań. Zadziałały też procedury, które wprowadziliśmy w radiu wiosną, m.in. to, że redakcja pracuje rotacyjnie, a część dziennikarzy całkowicie zdalnie – przekazał nam Chmielecki.

– W związku z tym na kwarantannie przebywa 11 osób z szefostwa, czekając na wyniki testów, ale dziennikarze pracują z domów i nie ma zagrożenia dla ciągłości emisji – dodał.

Radio Gdańsk już w kwietniu podjęło kroki celem zabezpieczenia pracowników przed koronawirusem. Z ramówki spadły wówczas na pewien czas audycje reporterskie i część kulturalnych, zastąpiły je powtórki. Zdecydowano także, by nie zwalniać dziennikarzy, a (czasowo) zmniejszyć im wynagrodzenia dodatkowe. Od lipca – w związku z nową ramówką – sytuacja na antenie zaczęła powoli wracać do normy. Wciąż jednak obowiązuje zalecenie, by część dziennikarzy, którym pozwala na to charakter pracy, wykonywali ją z domów. W ten sposób pracuje np. dział internetowy rozgłośni.

W połowie sierpnia przypadek koronawirusa wykryto także w redakcji Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Osobą zakażoną odizolowano, TAI pracował normalnie. Dwa tygodnie wcześniej dwa przypadki zakażenia COVID-19 wykryto też w redakcji Eleven Sports.

Z raportu Radio Track Kantar Polska, opracowanego przez portal Wirtualnemedia.pl wynika, że w okresie od lutego do lipca 2020 roku Polskie Radio Gdańsk notowało średni dobowy udział w rynku słuchalności w Trójmieście na poziomie 4,8 proc.