SDP z akcją wsparcia dla białoruskich dziennikarzy

„Solidarni z Białorusią – dziennikarze polscy dla dziennikarzy białoruskich” to akcja wsparcia zainicjowana przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. W geście solidarności z represjonowanymi dziennikarzami z Białorusi nagrano filmiki ze specjalnym przekazem.

W pierwszej odsłonie wystąpiła Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP, która zaapelowała o zaprzestanie wszelkich form represji wobec dziennikarzy. „Bez wolnej i niezależnej prasy nie ma dzisiaj demokratycznego państwa” – powiedziała w filmiku opublikowanym na stronie SDP.

W ramach akcji SDP będzie codziennie publikować wideo, w których mają występować znane postacie polskich mediów.

– Sprawa jest gardłowa, jeśli chodzi o dziennikarzy na Białorusi, więc robimy, co możemy, żeby podtrzymywać ten temat – mówi Dorota Zielińska, koordynatorka współpracy z zagranicą SDP.

Zielińska zwraca uwagę, że skala represji wobec dziennikarzy na Białorusi narasta. – Kiedy 11 sierpnia wystosowaliśmy pierwszy apel, wówczas była mowa o ponad dwudziestu dziennikarzach, w różny sposób poszkodowanych w wyniku protestów na Białorusi. Dziś jest ich już ponad 200 – mówi.

Kolejne wideo, w którym występuje Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, zostało opublikowane dzisiaj.