RASP w Amerykańskiej Izbie Handlowej to wyraźny sygnał

Spółka Ringier Axel Springer Polska została członkiem Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. Do organizacji należy ponad 360 firm, które zainwestowały w naszym kraju ponad 236 mld zł i zatrudniają ponad 260 tys. osób. Jak podano w komunikacie, Izba wspiera „rozwój polskiej gospodarki”, a dla międzynarodowych inwestorów jest platformą wymiany informacji dotyczących działalności gospodarczej w Polsce.

Jan Ordyński, członek zarządu Towarzystwa Dziennikarskiego, uważa, że akces RAS Polska to kolejny krok, który ma przestrzec rząd przez próbami ograniczenia wolności mediów. – Zakusy pod adresem mediów prywatnych, cała tak zwana repolonizacja mogłaby stać się rzeczywistością. Działaniom USA należy oddać honor za to, co zrobiły w sprawie ustawy Jakiego – uważa Ordyński. Jego zdaniem wolności mediów w Polsce broni także Unia Europejska. – Wystąpiła w obronie praworządności, czyli także w obronie wolności mediów. Tworzy się potrzebny front, sami nie dalibyśmy sobie rady, bo zakusy formułowane są ostro. Kaczyński, Lichocka czy Czabański stawiają sprawę jasno. Należy się bronić i ich zamiary krzyżować – dodaje Ordyński.

Także Bartosz T. Wieliński, wicenaczelny „Gazety Wyborczej”, kierujący jej działem zagranicznym, twierdzi, że ruch firmy to próba oporu przeciwko dekoncentracji mediów. – To podkreślanie amerykańskości. Jest coś fatalnego w Polsce, że wszystko, co niemieckie wkłada się do „antypolskiego pudełka”. Niektóre media dały sobie przylepić piętno „niemieckiej gazety” i radzą sobie z tym, jak mogą. Fatalne jest to, że jakikolwiek ambasador musi w Polsce walczyć o wolność mediów i robić to publicznie. To świadczy o upadku państwa – podkreśla Wieliński.

Zdaniem prezesa Izby Wydawców Prasy dołączenie RAS Polska do izby to sygnał dla opinii publicznej. – Fachowcy dobrze widzą, kto jest udziałowcem firmy, że ma ona kapitał amerykański. To próba publicznej demonstracji, że jest się firmą z udziałem amerykańskim – mówi Bogusław Chrabota. – Ale to nie komunikat dla rządzących, oni doskonale wiedzą, z kim mają do czynienia. To gest wobec opinii publicznej – zaznacza prezes IWP.

RAS Polska wydaje m.in. dzienniki „Fakt” i „Przegląd Sportowy”, portal Onet.pl, tygodnik „Newsweek Polska” i miesięcznik „Forbes”. Połowę udziałów RAS Polska ma niemiecki koncern Axel Springer (drugą połowę szwajcarski Ringier), którego głównym udziałowcem (47,6 proc.) od sierpnia 2019 roku jest amerykański fundusz inwestycyjny KKR.

Prawo i Sprawiedliwość co jakiś czas przypomina o planach dekoncentracji mediów w Polsce. Niedawno ten pomysł skrytykowała ambasadorka USA Georgette Mosbacher.