Komitet Regionów UE chce przenieść dotację z PAP do „Rzeczpospolitej” i Euractiv.pl

Komitet Regionów UE bierze pod uwagę zakończenie wsparcia finansowego Polskiej Agencji Prasowej i przekazanie tych środków „Rzeczpospolitej” (wydawanej przez Gremi Media) i serwisowi Euractiv.pl. Uzasadnieniem jest „zagrożenie niezależności” PAP.

Portal TVP.info przytoczył fragmenty dokumentu „Propozycje nowych partnerów”, w którym Komitet Regionów podkreślił, że partnerstwo z Polską Agencją Prasową przez wiele lat było doskonałe.

– Jednak jego niezależność jest zagrożona. Biorąc pod uwagę to niebezpieczeństwo i tradycyjnie duże znaczenie polskiego rynku dla Komitetu oraz jego profilu jego polskich członków, Komitet może rozważyć eksperyment z drugim partnerem medialnym, zapewniając mu wsparcie – stwierdzono.

Jako możliwych nowych partnerów wskazano „Rzeczpospolitą”, uzasadniając, że jej „brukselski korespondent szczegółowo omawia stanowisko Komitetu, także te w sprawie spójności”, oraz serwis Euractiv.pl.

505 tys. zł dotacji z UE dla PAP

W ub.r. Polska Agencja Prasowa uzyskała dotacje w wysokości 13,03 mln zł, wobec 8,72 mln zł rok wcześniej. Zdecydowana większość to środki z polskiego budżetu, które wzrosły z 8 do 12 mln zł.

Natomiast w ub.r. PAP dostał też 505,1 tys. zł dotacji – jak określono w sprawozdaniu – z Parlamentu Europejskiego. Dotacja z Narodowego Programu Zdrowie zwiększyła się z 447,4 do 472,6 tys. zł, a ta z Prasowej Akademii Pieniądza spadła ze 126,1 do 39,7 tys. zł.

W ub.r. Polska Agencja Prasowa zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych o prawie 6,5 mln zło do 53,78 mln zł, a jej strata netto zmniejszyła się z 3,5 mln zł do 562,7 tys. zł.

Według danych ZKDP w lipcu br. średnie rozpowszechnianie płatne razem „Rzeczpospolitej” wynosiło 40 344 egz., o 3,99 proc. mniej niż rok wcześniej. Firma Gremi Media, która wydaje też m.in. „Parkiet” i ma większościowy pakiet akcji E-Kiosku, w drugim kwartale br. zanotowała spadek wpływów o 20,8 proc. do 20,48 mln zł, a przy ograniczeniu wydatków jej zysk netto wzrósł z 2,4 do 4,61 mln zł.