Karolina Baca-Pogorzelska i Piotr Czaban nagrodzeni za uratowanie syryjskich dziennikarzy

Karolina Baca-Pogorzelska i Piotr Czaban z Assmą i Omarem Al-Halabich

Rada Press Club Polska przyznała Nagrodę Specjalną Karolinie Bacy-Pogorzelskiej i Piotrowi Czabanowi za wielomiesięczne, uwieńczone sukcesem wysiłki na rzecz ewakuacji z Syrii małżeństwa dziennikarzy Assmy i Omara Al-Halabich i ich rodziny.

„Działanie obojga nagrodzonych to przejaw nie tylko solidarności zawodowej, ale przede wszystkim człowieczeństwa, z którego wynika to, co najważniejsze w misji mediów” – uzasadnił decyzję cytowany w komunikacie przewodniczący Rady PCP Wojciech Tumidalski.

Jak podkreśla Press Club, dziennikarze działali na rzecz ewakuacji Syryjczyków poza pracą zawodową, poświęcając na to prywatny czas.

Jesteśmy Wam to z Piotrkiem winni za #UwolnicOmara
Wcześniejsza publikacja nie była możliwa.
Najpierw trzeba było pokonać granicę syryjsko-turecką.
W tym czasie po kilkunastu próbach @journalist1omar
szczęśliwie przeprowadził swoją rodzinę do Turcji.
Dzień później byliśmy razem pic.twitter.com/KY13rQlB4Q

— K.Baca-Pogorzelska (@BacaPogorzelska) August 31, 2020

Nagroda zostanie wręczona 30 września podczas Gali Nagród Press Club Polska.

Podczas wojny w Syrii Omar Al-Halabi był więziony i torturowany. Został porwany przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego, ale udało mu się uciec. Pracował w lokalnej telewizji. Został ranny. Jego żona Assma też jest dziennikarką. Mają dwóch synów. Podczas nalotu zginęła ich córka.

Baca-Pogorzelska na co dzień zajmuje się tematyką górniczą i energetyczną. Do końca listopada 2019 roku pracowała w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Piotr Czaban jest reporterem TVN 24.

W 2018 roku Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki („Dziennik Gazeta Prawna”) otrzymali nagrodę Grand Press w kategorii Dziennikarstwo Specjalistyczne.