Ostatnio dodane

Laureat Grand Press Photo 2020 Witold Dobrowolski zatrzymany na Białorusi

Fotoreporter Witold Dobrowolski, laureat Grand Press Photo 2020, jest wśród dziennikarzy zatrzymanych na Białorusi.

– Nie możemy się z nim skontaktować. Nie odpowiada, więc najprawdopodobniej został zatrzymany – mówi Dorota Zielińska, zajmująca się działalnością międzynarodową Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, którego fotoreporter jest członkiem. – SDP apeluje do władz białoruskich o natychmiastowe uwolnienie dziennikarzy. Imiennie o Witolda Dobrowolskiego upominamy się też w oświadczeniu europejskich organizacji dziennikarskich – dodaje.

SDP w oświadczeniu „stanowczo protestuje przeciwko aresztowaniom i aktom przemocy wobec dziennikarzy relacjonujących powyborcze protesty na Białorusi i apeluje do białoruskich władz o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie wszystkich dotychczas zatrzymanych dziennikarzy”.

Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ) w wydanym w środę komunikacie „ponawia apel o interwencję społeczności międzynarodowej”. „W szczególności wzywamy Unię Europejską, Radę Europy i OBWE do podjęcia pilnych działań w celu powstrzymania przemocy wobec dziennikarzy i obywateli, którzy pokojowo demonstrują” – napisało EFJ.

„Domagamy się również natychmiastowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych dziennikarzy, w tym zatrzymanego w Mińsku Witolda Dobrowolskiego, członka SDP, zwycięzcy Grand Press Photo 2020” – powiedział prezes SDP Krzysztof Skowroński, cytowany na stronie EFJ.

Witold Dobrowolski na Facebooku ostatnie zdjęcia z Mińska zamieścił w poniedziałek po południu.

Witold Dobrowolski otrzymał nagrodę Grand Press Photo 2020 w kategorii Wydarzenia (Fotoreportaże) za zdjęcia protestów w Hongkongu.