Resorty prenumerują głównie „Rzeczpospolitą” i „Dziennik Gazetę Prawną”

Dzienniki „Rzeczpospolita” i „Dziennik Gazeta Prawna” to najczęściej prenumerowane przez ministerstwa tytuły prasowe. Resort obrony najliczniej korzysta z „Nowej Techniki Wojskowej”, a resort finansów z „Harvard Business Review Polska”.

Większość ministerstw prenumeruje głównie „Dziennik Gazetę Prawną” i „Rzeczpospolitą”. Wiodą prym pod względem liczby prenumerowanych egzemplarzy we wszystkich ministerstwach poza Ministerstwem Finansów, gdzie na pierwszym miejscu jest „Harvard Business Review Polska” z 43 subskrypcjami cyfrowymi, i Ministerstwem Obrony Narodowej, które zamawia 225 egz. „Nowej Techniki Wojskowej” (pracownicy MON mają też dostęp do „Charakterów” – 121 egz. i magazynu „Focus” – 86 egz.). Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poza 14 egz. „Rz” i 13 egz. „DGP” prenumeruje także 13 egz. „Namiarów na Morze i Handel”. Często prenumerowany jest także „Puls Biznesu”. Nie widać faworyzowania pism o określonej linii politycznej: prenumerowane są zarówno tytuły takie jak „Gazeta Polska Codziennie” czy „Nasz Dziennik”, jak i „Polityka”, „Gazeta Wyborcza”, a także „NIE” i „Fakty i Mity”.

Kancelaria Prezydenta RP prenumeruje 29 egz. „Rzeczpospolitej”, 28 egz. „Tygodnika do Rzeczy”, 27 egz. „Sieci” i 25 egz. „DGP”. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zamawia 31 egz. „Rz”, 30 egz. „DGP”, 26 egz. „Sieci”, 25 egz. „Tygodnika do Rzeczy”, a także 24 subskrypcje cyfrowe „Rz” i 23 „Gazety Wyborczej”. Kancelaria Sejmu zamawia 93 egz. „Rz”, 50 egz. „Niedzieli” i 45 egz. „DGP” (w tym na potrzeby klubów parlamentarnych, kół poselskich, wicemarszałków Sejmu i biur kancelarii). Kancelaria Senatu ma 18 subskrypcji cyfrowych „Rz” oraz po 17 prenumerat papierowych „Rz” i „DGP”.

3 lipca szefowie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki zapowiedzieli, że ich resorty rezygnują z prenumeraty „Faktu”. „Nie prenumeruje się szamba” – napisał na Twitterze minister kultury Piotr Gliński. Tego dnia na okładce tabloidu znalazło się bowiem zdjęcie Andrzeja Dudy z podpisem: „Trzymał córkę, bił po twarzy i wkładał jej rękę w krocze. Panie Prezydencie, jak Pan mógł ułaskawić kogoś takiego?”. Jak informowała „Rzeczpospolita”, 14 marca prezydent ułaskawił siedem osób, w tym „osobę skazaną za zgwałcenie małoletniego krewnego”. Tvn24.pl podał, że o ułaskawienie wnioskowały partnerka i córka mężczyzny, które były jego ofiarami.

Wszystkie trzy resorty poinformowały nas, że nie prenumerują już „Faktu”. – Od razu po tym, jak pani minister to zapowiedziała, w poniedziałek [6 lipca – przyp. red.] zgłoszono to do komórki, która zajmuje się kwestiami obsługi i prenumerat, i zrezygnowaliśmy z prenumeraty. Nie prenumerujemy już „Faktu” – podkreśla Natalia Górna, dyrektor biura komunikacji Ministerstwa Sportu. Dziewięć innych ministerstw, które odpowiedziały na nasze pytanie, w dalszym ciągu prenumeruje tabloid.

Informacji o prenumerowanych tytułach do zamknięcia tego wydania „Presserwisu” nie otrzymaliśmy m.in. z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Sprawiedliwości.