Wawrzyniec Smoczyński zakłada Fundację Nowej Wspólnoty

"Musimy wyjść ze swoich baniek"

Wawrzyniec Smoczyński

Założyciel Polityki Insight i jej były szef Wawrzyniec Smoczyński zainicjował powstanie Fundacji Nowej Wspólnoty, która ma zajmować się działaniami na rzecz zmniejszenia polaryzacji w Polsce. W jej pracach będą też brały udział m.in. Róża Rzeplińska oraz Maria Thun-Janowska. – Musimy wyjść ze swoich baniek, nie tylko facebookowych, ale też towarzyskich. I zacząć słuchać, a nie mówić, bo za dużo mówiliśmy przez ostatnie 30 lat – powiedział dziennikarz i prezes nowej fundacji.

O nowej inicjatywie Wawrzyniec Smoczyński poinformował na Facebooku.

– Ktokolwiek wygra te wybory, wyjdziemy z nich znowu głęboko podzieleni. Uskrajnienie poglądów i niezdolność do rozmowy z poszanowaniem różnic stają się największym problemem społecznym w Polsce. Dlatego razem z grupą podobnie myślących osób zakładamy Fundację Nowej Wspólnoty. Jej celem jest szukanie nowego sposobu rozmowy i odbudowa więzi obywatelskich w Polsce. Będziemy to robić poprzez konkretne działanie – dialogi wspólnotowe. Udany pilotaż mamy już za sobą, więcej szczegółów wkrótce – wyjaśnia Wawrzyniec Smoczyński.

W Fundacji Nowej Wspólnoty, poza Smoczyńskim, który będzie jej prezesem, będą też pracowali m.in. Zuza Rudzińska-Bluszcz (z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich), Joanna Kubicka (Stowarzyszenie Katedra Kultury i Instytut Kultury), Mikołaj Lewicki, Agata Urbanik (Pogotowie Facylitacyjne i Miłość nie wyklucza), Michał Brzeziński, Joanna Sawicka, Marcin Bruś, Witold Drożdż, Maria Thun-Janowska, Agata Pietrzyk (Stowarzyszenie Katedra Kultury), Róża Rzeplińska (Stowarzyszenie 61, Mamprawowiedziec.pl), Ania Zielińska, Joanna Bekker, Paweł Chorąży, Dominika Blachnicka-Ciacek, Jarosław Gwizdak, Witek Gottesman i Rafał Olejniczak.

„Bycie członkiem wspólnoty to świadoma decyzja”

Zdaniem Soczyńskiego, „musimy wyjść ze swoich baniek, nie tylko facebookowych, ale też towarzyskich i zacząć słuchać, a nie mówić, bo za dużo mówiliśmy przez ostatnie 30 lat”.

– Wspólnota jest miejscem, w którym mogą się spotkać ludzie pochodzący z różnych plemion. Nie jest tożsama z ‚my”, które zakłada, że jesteśmy tacy sami. Wspólnota to taka przestrzeń, w której postrzegam drugą osobę jako takiego samego obywatela jak ja, darzę go szacunkiem i życzliwością i zakładam, że jesteśmy w stanie dogadać się co do ważnych rzeczy, chociaż mamy inne poglądy i przekonania. Bez ulegania pokusie, żeby drugą osobę przekonać do swoich poglądów, nawrócić na bycie „prawdziwym Polakiem”, chrześcijaninem, zwolennikiem tradycyjnej rodziny czy też związków partnerskich. Bycie członkiem wspólnoty wymaga świadomej decyzji, nie jest instynktem – uważa szef Fundacji Nowej Wspólnoty.

Smoczyński odszedł z Polityki Insight

Wawrzyniec Smoczyński w listopadzie 2018 r. złożył wypowiedzenie i rozstał się z Polityką Insight, którą kierował przez ostatnie 5 lat. Zaznaczył, że jest to jego własna decyzja „podjęta z ciężkim sercem i po długim namyśle”. Smoczyński nie chciał rozmawiać o przyczynach tej decyzji ani o swoich dalszych planach zawodowych. Jak wynikało z nieoficjalnych informacji powodem opuszczenia Wydawnictwa Polityka jest fiasko rozmów dotyczących objęcia udziałów przez niego w spółce Polityka Insight.

Smoczyński od 2013 roku kierował zespołem analitycznym Polityka Insight, który przygotowuje płatne newslettery branżowe oraz organizuje konferencje. Dziennikarz jest pomysłodawcą tego projektu. Polityka Insight należy do spółki Polityka Info, która w 2017 r. osiągnęła wzrost wpływów sprzedażowych o 10 proc. do 5,84 mln zł oraz 81 tys. zł zysku netto (wobec 452,7 tys. zł rok wcześniej).

Z końcem lutego 2019 roku Smoczyński odszedł też z Wydawnictwa Polityka po 11 latach pracy. Do wydawnictwa przyszedł w 2007 roku na stanowisko szefa działu zagranicznego tygodnika „Polityka”.

W latach 2001-2007 Wawrzyniec Smoczyński pracował w „Przekroju”, kolejno jako szef działu wydarzeń i działu zagranicznego. Pisał też teksty do „Gazety Wyborczej”, „Rzeczpospolitej” i „Zeszytów Literackich”.

W 2010 otrzymał Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (przyznawaną przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie za najlepszy utwór o tematyce ekonomicznej), a w 2012 roku – Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego (wcześniej był do niej cztery razy nominowany a w 2011 roku otrzymał wyróżnienie).

Od 2017 r. Smoczyński zasiada w radzie European Council on Foreign Relations (ECFR). Studiował egiptologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz językoznawstwo ogólne i koptologię na Uniwersytecie Jerzego Augusta w Getyndze.