Ostatnio dodane

Zmarła Maria Szcześniak

Dziennikarka, działaczka „Solidarności“ i autorka książki „Idź i zabij" spoczęła na cmentarzu w Chorzowie

Maria Szcześniak

Nie żyje Maria Szcześniak. Dziennikarka, działaczka „Solidarności” oraz autorka książki „Idź i zabij” poświęconej procesowi członków plutonu specjalnego ZOMO, którzy wzięli udział 16 grudnia 1981 roku w pacyfikacji kopalni „Wujek”, zmarła 16 czerwca 2020 roku w szpitalu w Chorzowie. Maria Szcześniak spoczęła na cmentarzu w Chorzowie, przy ulicy Drzymały.

Nie żyje Maria Szcześniak. Dziennikarka i działaczka „Solidarności” zmarła w wieku 55 lat

16 czerwca w Chorzowie zmarła Maria Szcześniak. Dziennikarka, działaczka „Solidarności“, autorka książki „Idź i zabij”, poświęconej procesowi sądowemu zomowców uczestniczących w pacyfikacji kopalni „Wujek”, zmarła w wieku 55 lat. Msza św. w intencji śp. Marii Szcześniak została odprawiona 23 czerwca w kaplicy pw. św. Jadwigi na cmentarzu w Chorzowie, przy ul. Drzymały. Ceremonia pogrzebowa odbyła się na tamtejszym cmentarzu.

Maria Szcześniak zmarła 16 czerwca 2020 r. w szpitalu w Chorzowie. Po śmierci mamy 2000 roku zaczęła chorować. Jej stan zdrowia się pogarszał. W 2006 roku Maria Szcześniak zmuszona była przejść na rentę. Później, od 2005 roku, mieszkała wspólnie z ojcem w Domu Pomocy Społecznej im. K. Jaworka w Chorzowie.

Maria Szcześniak urodziła się 18 stycznia 1965 r. w Katowicach. Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Ligonia w Chorzowie. W latach 80-tych Maria Szcześniak studiowała dziennikarstwo na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W tym czasie chorzowianka współpracowała z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów. W 1989 roku została zatrudniona w biurze prasowym NSZZ „Solidarność“. Maria Szcześniak przez ponad rok pracowała w „Dzienniku Zachodnim”.

Maria Szcześniak była także dziennikarką Biuletynu Informacyjnego, który był wydawany przez śląsko-dąbrowską „Solidarność”, a później dziennikarką również Tygodnika Śląsko-Dąbrowskiego. Ponadto chorzowianka współpracowała także z Gazetą Górniczą.

W 1999 roku Maria Szcześniak wydała książkę „Idź i zabij”, poświęconą procesowi sądowemu zomowców uczestniczących w pacyfikacji kopalni „Wujek” 16 grudnia 1981 roku. W książce znalazły się zapiski z samego procesu. Za tę ważną publikację, Maria Szcześniak, otrzymała dyplom Literackiej Nagrody Solidarności przez NSZZ „Solidarność” (Książka Roku 1999 w kategorii dokument) oraz Stowarzyszenia Literatów Polskich.