Radio Nowy Świat ma ruszyć 26 czerwca

Michał Nogaś dołączy do zespołu

W piątek, 26 czerwca ma rozpocząć nadawanie radio Nowy Świat. Pierwszą audycją będzie program autorstwa Wojciecha Manna. Jego gościem będzie Michał Nogaś, który także dołączy do zespołu rozgłośni.

Dokładnie 16 kwietnia o 18.00 grupa „Ratujmy Trójkę” ogłosiła start zbiórki na nowy projekt medialny, jakim ma być radio internetowe „Nowy Świat”.

Stacja ma ruszyć 26 czerwca. Pierwszy program ma poprowadzić Wojciech Mann, jego gościem będzie Michał Nogaś. Obaj to byli dziennikarze Trójki Polskiego Radia.

Mann zastrzega w odpowiedzi dla portalu Wirtualnemedia.pl, że stacja ruszy w tym terminie, „jeżeli wszystko się dobrze ułoży”.

O dołączeniu Michała Nogasia do zespołu, radio poinformowało na swojej stronie na Facebooku. – Z największą przyjemnością ogłaszamy, że godzinną audycję o książkach w Nowym Świecie, w każdą niedzielę, poprowadzi Michał Nogaś – wszystkim dobrze znany redaktor radiowy, dziś dziennikarz „Wyborczej” i „Książek. Magazynu do Czytania”. Audycja powstanie we współpracy z tym właśnie pismem o książkach. I oczywiście w piątek o 7.45 Michał Nogaś będzie gościem Wojciecha Manna – poinformowano.

Jednocześnie Nogaś na swojej stronie zaprosił na audycję z Wojciechem Mannem i zaprzeczył, jakoby miał wrócić do Trójki. – Wracamy w duecie. Niczego więcej teraz nie napiszę, bo wszystko jest w komunikacie poniżej. Piątki znów będą takie jak kiedyś. Choć ja się naturalnie nie wyśpię, a i zaśpię kilka razy. PS Nie wracam do Trójki. Z trzech powodów. Po pierwsze, jestem dziennikarzem „Wyborczej” i „Książek. Magazynu do Czytania”. Po drugie, nie chcę, nie identyfikuję się obecnie. Po trzecie, co najmniej istotne, nikt mnie nie zaprasza, choć gdyby, to patrz pierwsze i drugie. Do usłyszenia 26 czerwca o 7:45 – podał.

Radio Nowy Świat od miesiąca adaptuje na swoją siedzibę budynek po przedszkolu na Wilanowie. Przygotowano już studio emisyjne, bazę muzyczną i serwerownię; rozpocząć się ma też testowanie streamingu. W ciągu miesiąca udało się m.in. przemalować 300-metrową siedzibę, zbudować od podstaw studio emisyjne, umeblować pomieszczenia, skonstruować wewnętrzną sieć internetową, zmodernizować sieć elektryczną i wybrać dostawcę sprzętu. Jest już także gotowy system telefoniczny i serwerownia, a także udało się już kupić sprzęt reporterski i przystosować go do działania.

Radio „Nowy Świat” utworzyła spółka Ratujmy Trójkę – prezesem zarządu jest Piotr Jedliński, a członkami Anna Krakowska i Krzysztof Łuszczewski. Wspólnikami są: Jan Chojnacki, Magdalena Jethon, Anna Krakowska, Jerzy Sosnowski, Krzysztof Łuszczewski, Patrycja Macjon, Piotr Jedliński i Wojciech Mann.

Finansowanie radia „Nowy Świat” ma opierać się wyłącznie o crowdfunding. Reklamy mają być brane pod uwagę jedynie wtedy, kiedy wpłaty od patronów nie będą utrzymywać się na wystarczającym poziomie, pozwalającym sfinansować projekt w całości. Potrzebna kwota to 250 tys. złotych miesięcznie. Obecnie zebrano już ponad 1 mln 150 tys. zł.