Ostatnio dodane

Jarosław Juszkiewicz znów jest głosem z Google Maps: Jestem szczęśliwy

Przynajmniej jeszcze na jakiś czas wygrał człowiek

Redaktor Jarosław Juszkiewicz przez kilkanaście lat był głosem w nawigacji Google Maps

– Jestem szczęśliwy, ale nie dlatego, że to ja wróciłem. Bo przynajmniej jeszcze na jakiś czas wygrał człowiek – mówi nam Jarosław Juszkiewicz, dziennikarz Radia Katowice, ale też doskonały lektor, który użyczył głosu polskiej nawigacji Google Maps. Tydzień temu (22 maja) jego głos został zastąpiony przez maszynę, co wywołało ogromne poruszenie, nie tylko wśród fanów motoryzacji. W mediach społecznościowych przelała się fala pozytywnych komentarzy pod adresem Juszkiewicza, pojawiły się też petycje o przywrócenie ulubionego głosu. W piątek, 29 maja znów mogliśmy usłyszeć legendarne już „kieruj się na południe”.

Nawigacja z Google Maps znów mówi głosem Jarosława Juszkiewicza. Kiedy w piątek, 22 maja okazało się, że znany już od lat głos został zamieniony na maszynę, w internecie (i nie tylko) zawrzało.

Jarosław Juszkiewicz zamieścił filmik w serwisie YouTube, nagrany na pożegnanie.

– Google zamieniło żywego lektora na automat. Człowiek postanowił na pożegnanie pokazać jak znajdować kierunki świata – poinformował.

W ciągu czterech dni miał ponad 840 tysięcy wyświetleń.

Głośną zamianę komentowali internauci. Ale nie tylko.

– Masakra ten automat. Będzie mi tego głosu brak – napisał Michał Wiśniewski z zespołu Ich Troje.

Specjalne nagranie wideo dla wokalisty, Jarosław Juszkiewicz opublikował w piątek, 29 maja. Gdy już były wiadomo, że wraca. Przynajmniej na jakiś czas.

– Google będzie nadal pracowało nad sztuczną inteligencją, ale chyba nikt nie spodziewał się takiego oporu użytkowników – powiedział nam Jarosław Juszkiewicz.

Przyznaje, że zaskoczył go ogrom serdeczności i pozytywnych komentarzy, jakie pojawiały się pod jego adresem przez ostatnich kilka dni.