Silesia Press 2020

Do 30 czerwca zgłoszenia do 15. konkursu dziennikarskiego Silesia Press

Do 30 czerwca można nadsyłać zgłoszenia do 15. regionalnego konkursu dziennikarskiego Silesia Press – poinformowali w piątek jego organizatorzy. Z powodu epidemii koronawirusa materiały będą przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną, a konkurs zostanie rozstrzygnięty jesienią.

Cieszący się w regionalnym środowisku dużym prestiżem konkurs, który z czasem zyskał miano „Śląskich Pulitzerów”, tradycyjnie odbywał się na przełomie maja i czerwca. W tym roku uroczysta konkursowa gala odbędzie się jesienią, na przełomie września i października.

„Nie wyobrażamy sobie, że jubileuszowa edycja Silesia Press mogłaby się nie odbyć. W tym roku, w związku z sytuacją epidemiczną, zmieniliśmy sposób nadsyłania materiałów i wydłużyliśmy termin ich przyjmowania. Liczymy, że jesienią będzie już możliwa organizacja gali, podczas której ogłaszane są wyniki konkursu i wręczane nagrody” – powiedziała w piątek PAP pomysłodawczyni konkursu, śląska dziennikarka ekonomiczna Maria Trepińska, kierująca regionalnym stowarzyszeniem Media dla Integracji Europejskiej.

Ubiegłoroczne publikacje mogą zgłaszać zarówno redakcje, jak i sami dziennikarze. Materiały prasowe i internetowe będą przyjmowane za pośrednictwem poczty elektronicznej, a telewizyjne i radiowe – poprzez narzędzie WeTransfer. Prace należy wysyłać na adres info@silesiapress.info.

Regulamin Konkursu dostępny jest na naszej stronie: http://silesiapress.info/regulamin/

W przypadku jakichkolwiek pytań pozostajemy do dyspozycji.

Z dziennikarskimi pozdrowieniami

Agnieszka Tyc
STOWARZYSZENIE MEDIA DLA INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ
tel. +48/510 485 880
e-mail: info@silesiapress.info
www.silesiapress.info

*     *     *

W organizowanym od 15 lat konkursie nagradzane są najlepsze, opublikowane w poprzednim roku, materiały o tematyce społeczno-kulturalnej i ekonomicznej, nienagrodzone w innych konkursach dziennikarskich. Oceniając zgłoszone materiały jury bierze pod uwagę m.in. ich znaczenie dla opinii publicznej, rzetelność oraz interesujące, indywidualne przedstawienie tematu. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne – pierwsza to 4 tys. zł, a wartość sześciu kolejnych to 2 tys. lub 1 tys. zł.

Zwycięzców Silesia Press wybiera jury, złożone ze znanych w regionie dziennikarzy, wśród których są m.in. uznana reportażystka radiowa, laureatka prestiżowej nagrody „Prix Italia” Anna Sekudewicz z Polskiego Radia Katowice, publicysta Polityki Jan Dziadul oraz redaktor naczelny Dziennika Zachodniego Marek Twaróg.

Regulamin konkursu i informacje o jego poprzednich odsłonach można znaleźć na stronie internetowej www.silesiapress.info

Szefowa stowarzyszenia organizującego konkurs podkreśla, że w poprzednich czternastu konkursach nagrodzone zostały bardzo różnorodne prace – zarówno pod względem podejmowanej tematyki, jak i formy – były wśród nich reportaże telewizyjne i radiowe, wywiady prasowe oraz materiały newsowe. W ocenie red. Trepińskiej, nagrodzone prace łączy przede wszystkim znakomity warsztat dziennikarski, jakość i rzetelność.

Organizatorzy konkursu chcą promować najwyższe zawodowe standardy, a także integrować regionalne środowisko dziennikarskie. Inicjatywa ustanowienia regionalnej nagrody wyszła od dziennikarzy skupionych w tym działającym od blisko 20 lat stowarzyszeniu. Silesia Press promuje dokonania dziennikarzy, ludzi mediów i wydawców ze Śląska oraz tych, którzy podejmują ważne dla regionu i związane z nim tematy.

W ubiegłorocznym konkursie zwyciężył Marcin Pietraszewski z katowickiej redakcji Gazety Wyborczej, nagrodzony za cykl artykułów o działalności przestępczego gangu, wyrosłego w środowisku pseudokibiców Ruchu Chorzów. Wśród wyróżnionych znalazł się dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej Mateusz Babak, nagrodzony za „konsekwentne i profesjonalne dziennikarskie dokumentowanie procesu tworzenia i działania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii”. Za „serce dla dziennikarzy” wyróżniono też słynnego kardiochirurga prof. Mariana Zembalę. Nagrodę specjalną otrzymał felietonista katowickiego radia eM ks. Piotr Brząkalik.

W poprzednich odsłonach Silesia Press tryumfowały m.in. dziennikarki radiowe Monika Krasińska i Hanna Bogoryja-Zakrzewska, nagrodzone za zrealizowany w Polskim Radio Katowice reportaż „Oblicza prawdy” – o człowieku, który spędził 11 lat w zakładzie psychiatrycznym, a także Marcin Zasada z redakcji Dziennika Zachodniego – za wywiad z 93-letnim wówczas architektem Jerzym Gottfriedem, który zaprojektował wiele znanych, charakterystycznych obiektów w regionie.

Konkurs wygrywały też dziennikarki katowickiego oddziału TVP, m.in. Ewa Kozik (nagrodzona za cykl 32 filmów dokumentalnych „A życie toczy się dalej”, przedstawiających dalsze losy bohaterów reportaży sprzed lat), Violetta Rotter-Kozera za film dokumentalny „Please Find – Henryk Mikołaj Górecki” oraz Halina Szymura – za film dokumentalny o wybitnym kardiochirurgu prof. Zbigniewie Relidze.