Ostatnio dodane

266 zdjęć w finale Grand Press Photo 2020

266 fotografii – w grupach zdjęć pojedynczych, fotoreportaży, projektów dokumentalnych oraz Young Poland nominowało do finału jury XVI edycji konkursu Grand Press Photo.

W tym roku do konkursu zgłoszono rekordową liczbę 5273 zdjęć. Oceniane były w siedmiu kategoriach w grupie zdjęć pojedynczych, w pięciu kategoriach w grupie reportaży, w kategorii projektów dokumentalnych oraz Young Poland.

Od 23 kwietnia przez trzy dni w formie wideokonferencji nad zgłoszonymi pracami obradowało jury w składzie: przewodniczący Pieter Ten Hoopen (Agencja VU/Civilian Act), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Maksymilian Rigamonti, Maarten Schilt (Schilt Publishing & Gallery), Radu Sigheti (Reuters) oraz Andrzej Zygmuntowicz. Nominowano do finału 42 zdjęcia pojedyncze, 15 reportaży i cztery projekty dokumentalne. Jednak zgodnie z regulaminem dopiero po sprawdzeniu plików źródłowych zdjęcia zostaną ostatecznie zakwalifikowane do finału.

W tym roku po raz trzeci w ramach Grand Press Photo zorganizowano konkurs Young Poland – mogą w nim startować fotografowie pełnoletni, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia i nigdy wcześniej nie startowali w konkursie Grand Press Photo. Zdjęcia zgłaszane do tej kategorii muszą reprezentować fotografię prasową bądź dokumentalną. Do tegorocznego finału nominowano trzy fotoreportaże i dwa zdjęcia pojedyncze.

W osobnym konkursie Photo Book – na najlepszą książkę z fotografią prasową i dokumentalną wydaną po raz pierwszy w 2019 roku – rywalizuje w tym roku 15 publikacji. Tutaj jurorami są: Maga Ćwieluch, Paweł Rubkiewicz, Katarzyna Sagatowska i Mateusz Sarełło.

Po raz pierwszy organizator ustanowił dodatkową nagrodę, której partnerem jest Onet.pl. Wraz z ogłoszeniem nominacji, 6 maja otwarty zostanie formularz głosowania na Nagrodę Internautów, w którym wybrać będzie można najlepszą zdaniem oglądających pracę spośród wszystkich nominowanych przez jury zdjęć z grupy pojedynczych oraz fotoreportaży. Szczegóły dotyczące konkursu, regulamin i nominacje dostępne będą na stronie Grandpressphoto.pl.

Partnerami GPP 2020 są:

Partner główny: Philip Morris

Partner kategorii Życie codzienne: Provident Polska

Partner kategorii Kultura i rozrywka: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

Partner kategorii Ludzie: Miasto Gdańsk

Partner kategorii Young Poland: OPPO Polska

Partnerzy: M-Sound Multimedia, Coloroffon, Digital Beast Studio, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

Główny patron medialny i partner Nagrody Internautów: Onet.pl

Patroni medialni: Digital Camera, Fotopolis, Clear Channel Poland

Laureatów Grand Press Photo 2020 poznamy podczas transmisji live z ogłoszenia wyników 13 maja 2020 roku.