Organizacja muzyków apeluje do stacji radiowych o częstsze granie polskiej muzyki

„Rezerwy artystów są bardzo niskie”

Związek Zawodowy Muzyków RP rozesłał list do rozgłośni radiowych, w którym apeluje o zwiększenie liczby godzin nadawania polskiej muzyki na antenach. Wpływy z tantiem miałyby wesprzeć rodzimych artystów, pozbawionych dochodów z racji odwoływanych koncertów.

Związek Zawodowy Muzyków RP rozesłał list do prezesów i szefów muzycznych rozgłośni radiowych z apelem o zwiększenie liczby godzin nadawania muzyki polskiej na antenach, aby wpływy z tantiem wykonawczych miały szansę wesprzeć muzyków pozbawionych wpływów z koncertów.

Związek Zawodowy Muzyków RP w liście zwrócił uwagę, że „regulacje związane z epidemią koronawirusa z dnia na dzień pozbawiły dochodów dziesiątki tysięcy koncertujących muzyków”. Zwrócono uwagę, że to „dzieje się na koniec sezonu niskiej aktywności koncertowej, a więc w najgorszym dla nich momencie”.

Podkreślono, że „programy pomocowe niestety w niewielkim stopniu mają zastosowanie do tej grupy społecznej”, ponieważ „muzycy nie są ani +pracownikami+ ani +przedsiębiorcami+, którym proponowane jest wsparcie”, a „w dobie epidemii skazuje ich to na indywidualnie ponoszone konsekwencje odwołania wszystkich koncertów w Polsce, bez prawa do rekompensaty za poniesione straty”.

Jedną z prób pomocy muzykom jest inicjatywa Związku Zawodowego Muzyków RP – akcja – „Graj i Słuchaj Polskich Artystów”. Inicjatywa „skierowana jest zarówno do stacji radiowych jak i do ich słuchaczy” – mówi Wojciech Konikiewicz, przewodniczący Zarządu ZZM RP. „Namawiamy obie strony do większej aktywności związanej z polską muzyką, a niejako efektem ubocznym mają być wpływy tantiemowe dla polskich muzyków” – dodał.

„Słuchacze chcący wspierać swoich ulubionych artystów mają możliwość aktywnego wyboru stacji grających więcej polskiej muzyki. Uzupełniająco mają też możliwość słuchania większej ilości polskich utworów w sieci czy na portalach streamingowych. Pozostaje do ich dyspozycji także bardziej tradycyjna oferta muzyczna w postaci płyt CD oraz plików muzycznych. To wszystko pomoże polskim muzykom przetrwać trudny czas epidemii” – napisano w liście.

Związek poinformował również, że „ma w planach utworzenie nagród dla stacji radiowych grających najwięcej polskiej muzyki”. „Chcemy wspierać prestiż związany z nadawaniem polskiej muzyki i doceniać stacje, które grają muzykę polskich artystów w ilościach przewyższających limity zapisane w ustawie” – przytoczono wypowiedź Mietka Jureckiego, skarbnika Związku.

Więcej polskiej muzyki w Polskim Radiu

List został rozesłany w poniedziałek 23 marca, lecz jeszcze w piątek 27 marca rozgłośnie go nie dostały. – Trudno nam się zatem do niego ustosunkowywać – przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Małgorzata Kozieł, rzecznik prasowy Grupy Eurozet. Także Agata Staniszewska, rzeczniczka Agory informuje, że do zespołu stacji muzycznych Grupy Radiowej Agory nie dotarł apel Związku Zawodowego Muzyków RP, w związku z czym wydawca nie chce go komentować.

– Warto jednak pamiętać, że rozgłośnie Grupy niezależnie od akcji czy apelu bardzo często na swoich antenach grają polską muzykę. W Radiu Pogoda stanowi ona ok 75 proc. nadawanych utworów. Nasze rozgłośnie wspierają też polskich artystów, m.in. informując o ich inicjatywach (np. domowe koncerty) i wydawnictwach, a także regularnie przeprowadzając z nimi wywiady (w obecnej sytuacji – w formie online), w których artyści mogą promować swoje ostatnie publikacje czy działania. Oprócz tego stacje Grupy Radiowej Agory organizują własne akcje internetowe z udziałem polskich twórców, jak np. „Najmniejszy Koncert Świata” w Rock Radiu, w którym różni polscy artyści wykonują rockowe klasyki, a także wykorzystują polskie piosenki do działań programowych, np. „Mój jest ten kawałek podłogi” w akcji „Piosenka balkonowa” Radia Złote Przeboje czy „Kryzysowa narzeczona” w akcji „Videoklip Rock Radia” – informuje Agata Staniszewska.

Monika Kuś z biura zarządu Polskiego Radia informuje portal Wirtualnemedia.pl, że publiczny nadawca podjął decyzję o zwiększeniu udziału polskiej muzyki na swoich antenach (na znak solidarności z polskimi artystami) dużo wcześniej, niż inni wystąpili z podobnymi apelami. – Polskie Radio podjęło decyzję o tym już 16 marca br. podjęło, o czym informowaliśmy media w komunikacie prasowym. Ponadto w ramach akcji „Wspieramy polskich artystów” obniżyliśmy ceny detaliczne płyt wydanych przez Polskie Radio, a wykonywanych przez polskich artystów. W ofercie znalazło się aż 471 tytułów, które można kupić z 30 procentową zniżką – komentuje.

Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa stacje radiowe użyczają częściej swojej anteny dla polskich muzyków. Oprócz głównych anten Polskiego Radia w akcji uczestniczą m.in. Radio Opole i Radio Dla Ciebie. Niedawno do akcji wspierania polskich artystów dołączyło też Radio Gdańsk, poświęcając codziennie trzy godziny popołudniowego pasma wyłącznie na muzykę rodzimych wykonawców.

W 2019 roku średni dzienny zasięg radia wyniósł 72,2 proc., a tygodniowy – 91,2 proc. Z kolei średni dobowy czas słuchania wyniósł 269 minut. Najchętniej słuchaną stacją niezmiennie było RMF FM, a sieć Eska wyprzedziła Jedynkę.